709 crisis verdwijnt dan geheel en al, want de batterij verraadt hare opstelling pas, als zij het vuur opent; rest dus alleen de tweede crisis. Om deze zooveel mogelijk te bekorten moet het vuur zorg vuldig voorbereid worden, dus in normale gevallen geen gehaast •en gejacht om het eerste schot er uit te hebben, maar het vuur pas openen als alles verricht is wat gedaan kon worden. Dit werd met altijd algemeen zoo ingezien. Ik heb het bij eene manoeu vre in de buurt van Meester Cornelis bijgewoond, dat eene bat- ei ij niet dadelijk eene stelling kon vinden' van waar uit direct gericht kon worden, en dat de partijcommandant gelastte om c an maar ongericht een paar schoten af te geven, liever dan dat •eenige minuten gewacht zou worden om de toen nog zeer tijd- roovende indirecte richtmethode toe te passen. En waarom die haast om de tegenwoordigheid der artillerie te verraden? Bij eene manoeuvre wordt een scheidsrechter er door voor den °-ek gehouden, maar in de werkelijkheid zou het de artillerie op zware en onnoodige verliezen komen te staan. In den veldslaghe laas soms wel bij manoeuvres - komt het op vijf minuten meest al met aan. Laat dus de batterij alles doen om het vuur voor ie bereiden; ook in niet gemaskeerde stellingen kan in die rich ting heel wat gedaan worden vóór de batterij oprijdt. Reeds nu zendt de B. C. een briefje met de noodige gegevens naar ach teren is eenmaal onze veldartillerie voorzien van de noodige instrumenten, dan kunnen die gegevens heel wat zuiverder be paald worden, zoo o.a. de terreinhoek en de afstand. Nadat het vuur behoorlijk is voorbereid, vangt het inschie ten aan. Bij het oude geschut werd oorspronkelijk vrijwel overal ge- tiacht bij het inschieten met zoo weinig mogelijk munitie het doel tusschen twee dicht bij elkaar gelegen nauwe grenzen in te sluiten. Deze methode, die nog bij ons gevolgd werd, heeft vele na doelen, die bij het oude geschut veelal niet te ondervangen zijn. In de eerste plaats kost zij veel tijd, omdat eerst voor de lengte „Rous ne sommes plus au temps oil le canon était considéré ,1e meilleur des télémètres et oü l'on mettait une espèce de co- „quetterie a commencer le tir ayec une hausse visiblement luronée „afin d'affirmer le triomphe de la méthode."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 107