712 eerste methode lijkt het meest voor de hand liggend; men scha kelt den invloed van de tijdhuis voorloopig uit en bepaalt aller eerst de baan voor het volle projectiel, om daarna door regeling- van de S. H. te zorgen, dat het springpunt op het gewenschte punt komt te liggen. Het Fransche reglement besluit echter op de volgende gronden tot inschieten met G. K. T. Hoewel wij eveneens met G. K. T. inschieten, wordt dit laatste- voordeel bij ons niet verkregen (zie blz. 710). Aangezien onze Leidraad het eerstgenoemde voordeel niet alleen niet erkent, maal eerder van het denkbeeld uitgaat dat de waarneming bij G. vuur gemakkelijker zal zijn 10), begrijp ik niet, waarom wij als regel met G. K. T. inschieten; bij het Nederlandsche kanon van 8 c.M. St. 1), bij het Duitsche snellaadkanon C/96 2) en bij de oude Fransche veldvuurmond van 90 m.M. wordt of werd met schokbuisstelling ingeschoten. Om het of vallen der springpunten te kunnen waarnemen moeten zij meestal verlaagd worden. Hoe dit geschiedt, zal ik nu eerst behandelen, omdat de Fransche methode van de onze afwijkt. Bij ons wordt de S. H. uitgedrukt in meters; wij hebben te onthouden, hoe groot de gewenschte S. H. op verschillende afstanden is, waarvoor een ezelsbruggetje bestaat. De Franschen drukken de S. H. uit in °/000 van den afstand en hebben voor (No. 283). „Le réglage en portee et le réglage en direction „peuvent être executes a l'aide de coups percutants ou a 1 aide de „coups fusants. L'observation des coups fusants est généralement „plus facile, parcequ'elle est indépendante des accidents, des formes „et de l'état du sol; en outre, lorsque le tir d'efficacité doit être „fusaut, on peut ainsi gagner du temps puisqu'on peut exécuter „simultanément le réglage de la hauteur d'éclatement et celui des „autres éléments." 1) Nederlandsche Leidraad-Schieten 117: „Het G. K. T. vuur wordt in den regel eerst aangevangen na het inschieten met G. „Evenwel kan bij uitzondering, bv. wegens de gesteldheid van het terrein, het inschieten „ook met G. K. T. plaats hebben." 2) Het Duitsche Schieszvorschrift fiir die Feldartillerie van 1899 zegt omtrent G. K. T. vuur op afstanden boven 1500 M. in 98 „In der Regel wird mit A.z. die Entfernung ermittelt." Op afstanden beneden 1500 M. wordt alleen met tijdvuur ingeschoten, als de stukken toevallig reeds geladen waren, in andere gevallen laadt men met schokstelling 117).

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 110