715 bij eene S.H. 3 °/000 de horizontale afstand tusschen springpunt en naastbijzijnde A. van een kogeltje ongeveer constant is, nl. 35 M. (zie ab in Tabel I). Bij het inschieten wordt de S.H. meestal verlaagd tot l°/03o- Om tijdens het vuur de schootstafel niet noodig te hebben, is het gewenscht, dat de benoodigde correctie op de verschillende afstanden gemakkelijk bepaald kan worden. Wij drukken de T. uit in meters afstand en geven om verlaagde springpunten te krijgen voor 25 of 50 M. meer T.; hierbij komt dan waarschijnlijk het eenige voordeel van een constant I. van 50 M. aan het licht, omdat wij nu weten, dat bij normaal brandende buizen 25 M. meer T. de S.H. tot de helft terugbrengt en 50 M. meer T. eene gemiddelde S.H. van 0 M. moet geven. Echter kan de halve normale S.H. nog te hoog zijn om waar te nemen, terwijl eene gemiddelde S.H. van 0 M. te veel An. geeft om tijdens het in schieten voor de lengte tevens de S.H. te regelen, iets wat bij ons tot nu toe niet bedoeld werd, doch wat tijd kan besparen. Buitendien moeten bij ons twee getallen gecommandeerd wor den, bv. 23 T. 2325, wat tot verwarring aanleiding kan geven. De Franschen hebben dit vermeden. Zij corrigeeren gewoonlijk den brandtijd der sasringen evenals wij met de T. (No. 288), maar hebben de grootte van eene O.T. zoodanig genomen, dat zij cor respondeert met eene S.H. wijziging van l0/00o- Normaal is de gewenschte S.H. 3 °/000 men wil inschieten met eene S.H. van 1 °looo, dan geeft men, als niets omtrent de buizen bekend is, 3 1 2 O.T. meer. Het is verbazend eenvoudig, doch er wordt eene kleine onnauwkeurigheid mee begaan, zoodat de verlaag de S.H. min of meer van 1 °/000 afwijkt, gelijk in Tabel III voor 7.5 c.M. L/35 te zien is. Om nu het commandeeren van twee getallen te vermijden, zijn op de automatische tem- peerinrichting twee schalen aangebracht: op de eene staat de normale T., uitgedrukt in meters afstand, op de andere staan onderling gelijke verdeelingen, waarvan -eene gelijk is aan de gemiddelde T. correctie om de S. H. met l%oo te wijzigen. Bij 7.5 c.M. L/35 zou dus zoo'n verdeeling evenveel moeten wijzigen als thans het derde gedeelte van 4/3 O. T. doet. Men komt dus tot kleiner verdeelingen dan op het oogenblik; op eene tempeerin- richting kunnen de straal van de schaal met verdeelingen grooter

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 113