718 'Om toch het dubbele commando te vermijden, is men er daar toen toe overgegaan de brandtijden door middel van de E. te corri geeren, waartoe de opzet werd voorzien van eene inrichting om die ■correctie afzonderlijk aan te brengen; de opzet van het snel- laadkanon 96 heeft daartoe een uitschuifbaar stuk, genaamd „Schieber." Buitendien werd zoodoende verkregen, dat, als het stuk reeds geladen was, de S. H. nog gewijzigd kon worden, wat bij de methode van de S. H. met de T. te regelen niet kon. Beziet men verder Tabel III, dan blijkt, dat bij de Fransche methode het regelen met de E. het gevolg zou hebben, dat de gewenschte verlaagde S. H. van 1 °/00o veel juister wordt bereikt dan bij het corrigeeren met de T.omdat op alle afstanden 3.45' E. 3' 27" E. de S. H. met 1 °/000 wijzigt. Hoewel het corrigeeren met de E. dus veel aanlokkelijks heeft, noemt Rohne het toch „ein entschiedener Rückschritt", die aanleiding heeft gegeven tot het mislukken van menig vuur. Hij geeft 1) het volgende voorbeeld, dat uitgaat van de onderstelling, dat de baan met G. of G. K. S. goed bepaald is. Als het doel 11 M. hooger ligt dan de batterij, bedraagt de terreinhoek 5/16° (ongeveer 19'), als de afstand ongeveer 2000 M. ishet is zeer goed mogelijk, dat zoo'n kleine terreinhoek niet opvalt, al wordt met quadrant gericht. Is de baan BDC met schokbuisstelling juist bepaald en daarvoor eene E. van 2225 M. gevonden, dan is de werkelijke afstand BD veel kleinereene eenvoudige berekening leert, dat het verschil 145 M. bedraagt. Opent men nu het G. K. T. vuur met E. en T. voor 2225 M. en bedraagt het normale I. 50 M., dan krijgt men An., want het springpunt zou in E, d.i. op 2225—50 2175 M. van B moeten liggen. Om de An. te voorkomen, wordt de baan opgeheven, dus de E. vermeerderd 1) Volgens Rohne: „Ueber das Regeln der Sprenghöhen. SI. W. 4/1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 116