720 Toch heeft men in Frankrijk besloten tot het regelen met de T., tenminste doorgaans; de uitzondering vormt het vol gende geval: Om dit te verklaren, moet ik de Fransche richtmethode even in het kort beschrijven. Om het stuk zijdelings in de richting- te brengen, wordt steeds direct gericht, hetzij op het doel, hetzij op een hulprichtpunt. Onder hoogterichting wordt geheel iets anders verstaan als bij ons. Dit kan geschieden door middel van directe richting, dus alsof bij ons met eene geheel ingeschoven opzet op het doel werd gericht. Dit is uitzonderinghet geschiedt alleen in sommige gevallen, zoo als bij bewegende doelen, en dan nog uitsluitend voor het eerste schot. Als regel wordt de terreinhoek door den B.C. bepaald, liefst met behulp van den batterijkijker (no. 279), en met behulp van een aan den opzet bevestigd niveau gegeven. De E. behoorende bij den afstand wordt gegeven, niet dooi den richter, maar door den aftrekker (sluitstukbediende) aan den No. 288. „En particulier, lorsqu'au début du tir, le réglage „de la hauteur exige des modifications trés importantes au cor- „recteur, ce qui provient généralement d'une erreur d'angle de „site, il y a avantage a remplacer ces modifications par des modifi cations a l'angle de site." No. 196. „Le pointage en direction consiste a faire passer par „le point de pointage la ligne de foi verticale prolongée du col- „linateur." No. 197. „Le pointage en hauteur consiste a placer le berceau „dans une position correspondante a l'angle de site voulu." No. 279. „Au début du tir contre un but fixe, on donne en „general l'angle de site a l'aide du niveau". No. 200. „Quel que soit le procédé employé pour exécuter le „pointage en hauteur du premier coup, le pointage des autres „coups se fait toujours a l'aide du niveau."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 118