721 anderen (R.) kant van het stuk. Die operatie heet „donner la hausse" en kan, dank zij de onafhankelijke vizierlijn, geschieden zondei dat de stand van den opzet veranderd wordt; deE. behoo- ïende bij den afstand wordt daarbij vanzelf vermeerderd of ver minderd met den terreinhoek, die door den richter gegeven is of wordt. Eene kleine fout in het meten van den terreinhoek kan den mdruk geven, dat de sasringen veel te lang of te kort branden. Het leglement drukt er dan ook herhaaldelijk op, van hoe groot belang het is den terreinhoek zuiver te meten en te geven. En sprekende over het meten van den afstand De terreinhoek wordt tot in 5 <>/ooo (ruim 17') nauwkeurig ge geven. Stel nu de gemeten afstand BD 8000 M., de niet in reke mng gebrachte terreinhoek DBD' 17', dan krijgt men A». in Eom springpunten op de gewenschte S.H. te krijgen, moet de S. H. met 5 °/000 vermeerderd worden, dus ook de correcteur met 5 verdeelingen, waardoor de T. met 5 O. T. verminderd wordt; men krijgt dan springpunten op ED 115 M. vóór de spring punten die men zou krijgen als geen terreinhoek bestond, zoodat het voordeel van een juist gemeten afstand verloren gaat. Had men daarentegen de S. H. gecorrigeerd door den terreinhoek te vermeerderen, dan zou de gemaakte fout verbeterd zijn en hadden de springpunten wel op 3000 M. gelegen. In Frankrijk doet men dit alleen in het begin van het vuur, wanneer de sterkste correc ties moeten worden aangebracht; ook wanneer er kans bestaat dat het aantal verdeelingen op den correcteur niet voldoende zal zijn zooals voorbeeld No. 8 van het reglement doet zien. No. 279. „II j a giand intérêt a ce que eet élément soit me asure avec exactitude." No. 280. „Maïs ïl est essentiel de remarquer que l'application de „ces mesures, quelques précises qu'elles puissent être, est faussée „par une evaluation inexacte de l'angle de site."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 119