722 Waarom wordt in Frankrijk niet steeds met de E. gecorrigeerd? Omdat men getracht heeft het vuur en in de eerste plaats het inschieten tot de hoogst mogelijke snelheid op te voeren door eene vèr doorgevoerde verdeeling van den arbeid. Wat helpt het of het stuk snel herladen kan worden, als de richting te lang ophoudt? En wat helpt het of het stuk tijdens het schot zoogoed als niet uit de richting gaat, als het aanbrengen van de tijdens het inschieten onvermijdelijke wijzigingen te lang duurt? Er moeten drie afwijkingen bepaald worden, nl. voor lengte, breedte en hoogte. De correcties daarvoor worden door drie personen gegeven en wel in dezelfde volgorde door sluitstuk- bediende, richter en tempeerder. Daarvan duurt het corrigeeren van de zijdelingsche richting het langst en geeft aanleiding tot eenige vertraging. Het zou dus niet goed zijn den man die den meesten tijd noodig heeft 1) nog meer te doen te geven door de S. H. met de E. te willen corrigeeren. Geheel verkeerd is het natuurlijk, als men één man alle drie de correcties wil laten behandelendat kost zooveel tijd, dat het inschieten belangrijk vertraagd zou worden, en ik heb er reeds op gewezen van hoeveel belang het is, dat dit juist zoo snel mogelijk verloopt. Daarom lijkt mij voor ka- nonterugloopgeschut eene onafhankelijke vizierlijn en als regel corrigeeren van de S. H. met de T., die automatisch gegeven wordt, gewenscht. De Fransche richtmethode, waarbij dus gewoonlijk alleen voor de zijdelingsche richting direct gericht wordt, geeft nog een voordeel bij het inschieten; over het direct richten voor de hoogte wordt gezegd: No. 264. „Le capitaine, surtout après la première salve, a soin „de marquer un temps d'arrêt entre 1'observation du sens de la „salve et l'énoncé du commandement en distance qui en résulte, „de manière a laisser aux chefs de section le temps de corriger „la direction." No. 279. „Par contre, son emploi exige une designation precise „de l'objectif aux pointeurs et pent, en terrain ordinaire, entrai- 1) Het richten door een opzet duurt alleen al langer dan het geven van de E. voor den afstand door middel van wijzer en verdeelde schaal, zoodat de persoon die dit laatste doet tevens sluitstukbediende kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 120