724 seconden tusschenruimte, afgevuurd (No. 259). Men tracht aldus te gelijk in te schieten voor breedte, lengte en hoogtedaartoe worden niet, zooals bij ons, alle stukken op hetzelfde punt van het doel gericht, maar: Dit is eene afwijking van wat tot nu toe overal gebruikelijk was en is veel besproken geworden, zoowel in af- als in goedkeurenden zin. Laat mij eerst vaststellen, dat bij nieuw geschut onze wijze van vuurverdeelen verbetering behoeft. Onze Leidraad 90 en 91) behandelt dit punt maar zeer oppervlakkig, omdat bij ons de richt- middelen nog zeer onvolkomen zijn, speciaal bij het veldkanon. Het vuurverdeelen kan geschieden door directe richting op een ander deel van het doel (pointage individuel, No. 253) of door met gewijzigde zijdelingsche correctie op het oorspronkelijke richtpunt of hulprichtpunt, dus alle op hetzelfde punt (pointage collectif, No. 253), te richten, terwijl onze Leidraad 91 nog eene derde methode kent om aan de onvolkomen richtmiddelen te ge- moet te komen. Dit laatste is dus regel en heeft het voordeel, dat verkeerde opvattingen omtrent het doel uitgesloten zijn; als de B. C. maar gezorgd heeft dat één stuk goed gericht wordt, dan zijn alle stuk ken goed gericht 1), tenzij de richter fouten maakt in het stellen van den opzet; dit laatste wordt, zooals Rohne opmerkt, dadelijk ontdekt doordat in het salvo „der betreffende Schusz sich gegen die übrigen verschiebt." Hierdoor wordt het vuren uit stellingen waarin alleen de vuurleider het doel ziet mogelijk gemaakt. Het direct waarnemen van de zijdelingsche afwijking is slechts mo gelijk, als men zich in de nabijheid van het vurende stuk bevindt; No. 277. „La direction de chaque piece est déterminée de fa- „jon que le tir soit, autant que possible, réparti, dès le début du „feu sur tout l'ensemble du front de l'objectif." No. 278. „Le pointage individuel s'applique dans le cas oü le „front de l'objectif est nettement délimité a ses deux extrémités „pour tous les pointeurs et lorsque la designation de eet objectif „est trés facile; on l'emploie généralement dans le cas oil le but „est mobile. Le pointage collectif s'applique, en general, dans „tous les autres cas." 1) „La direction du tir est assurée par la direction initiale donnée par le commandant „de batterie a l'une des pieces et par le parallelisms des bouches a feu." Langlois II p. 318.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 122