726 van den aanvang af reeds verdeeld worden om de springpunten, die 2 a 3 seconden na elkaar zich vertoonen, te kunnen waar nemen, tenzij men meer tijd tusschen de schoten wil toestaan, dus tijdverlies. Buitendien heeft men bij verdeeld vuur meer kans op uitwerking tijdeus het inschieten, waarover later, en kan een moeilijk zichtbaar doel daardoor soms beter zichtbaar worden 1). In andere gevallen echter zou het richten op één punt van het doel de waarneming voor de lengte kunnen ver gemakkelijken, gelijk de kapitein Aizier heeft opgemerkt. 2) Al naarmate men de schoten dan in het zelfde punt ongeveer, of wel van rechts naar links in dezelfde of in tegengestelde volgorde van die der stukken ziet vallen, kan men be- sluiten tot de ligging der springpunten m, vóór of achter het doel. Dit zou een belangrijk hulp- middel bij het nachtelijk vuur kunnen zijn. Hoewel wij met G-. K. T. inschieten, wordt V de S. H. pas geregeld nadat het inschieten voor de lengte is afgeloopen; daarna worden de springpunten. verhoogd en met de T. gecorrigeerd, „hetgeen niet eerder dan na zes goed waargenomen schoten mag plaats hebben, ten zij door het verkrijgen van An. eene snellere T. wijziging ge raden is." (Leidraad 41.) De Franschen regelen de S. H. tijdens het inschieten voor de lengte; het is duidelijk, dat daaraan het inschieten met salvo's bevorderlijk, zoo niet onmis baar is. Werd op de waarneming van 1 a 2 schoten gecorrigeerd, dan zou er veel kans bestaan, dat er eene verkeerde correctie werd aangebracht. Vooral op de groote afstanden komt dit dui delijk uitde gewenschte S. H. bij het inschieten bedraagt l°/ooo, dus op 3000 M. 3 I.; de H.S5o is dan bij 7.5 c.M. L/35 8 M., zoodat men bij normaal brandende buizen mag verwachten 31% An. en de overige schoten met eene S. H. die varieert van 0 tot 19 M. Schiet men in met salvo's, dan wordt bij eene batterij van 4 stukken gecorrigeerd op 4 waarnemingen. Er wordt, evenals bij ons, getracht uit de vergelijking van het ge- 1) Rüppel: „Verwendung der deutschen und französischen Feldartillerie." Jalirb,- Februari 1905 S. 143. 2) Revue d'Art. Nov. 1903 en M. W. 26/1904.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 124