727 middelde van die 4 waarnemingen met de gewenschte S. H. in eens de gewenschte correctie te vinden, eene methode, die, zoo als ik op blz. 711 opmerkte, theoretisch niet goed is. Evenals bij ons (Leidraad 34 noot 1) tracht men zich door eene krach tige correctie los te maken van An. (No. 288), hier echter al gedurende het inschieten. Wat het inschieten voor de lengte betreft, bleek reeds dat het corrigeeren op één waarneming tot veel mislukte vuren zal voeien; nu doen wij, inschietende met G.K., wel 2 schoten op eiken afstand en niet 1, maar naar ik meen, wordt dit veroor zaakt, doordat het vaak voorkomt, dat in verband met de H.S. de S.H. te groot is om het ofwaar tenement); §37 van den Leidraad staat dan ook toe op één waarneming te corrigeeren. Inschietende met salvo s van 4 schoten, zullen meestal minstens 2 schoten voor de lengte waar te nemen zijn, waardoor de betrouw baarheid vermeerderd wordt, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat de schoten vóór en achter het doel vallen, waardoor het inschie ten bespoedigd wordt 2). Het Fransche reglement zegt niets omtrent een geval dat in onzen Leidraad wel voorzien is Het tweede gedeelte van .dit voorschrift is m.i. verkeerd, om dat de baan in dat geval toch blijft, al wordt de T. veranderd. In het eerste geval zou met de nieuwe T. kunnen blijken, dat de baan niet maar ligt; de Franschen hebben in plaats van dit voorschrift bepaald: 33. „Wanneer gedurende het grensschieten tot eene grootere „T. vermeerdering wordt overgegaan, blijven vorige schoten waar- „van de waarneming opleverde buiten rekening; omgekeerd, „wanneer gedurende het grensschieten tot eene kleinere T. vermeer dering wordt overgegaan, blij ven vorige schoten waarvan de waar- „neming opleverde buiten rekening." No. 286. „On ne peut considérer comme courte la hausse cor- „respondant a un coup fusant dout le nuage d'éclatement a occulte „l'objectif, que si la hauteur d'éclatement de ce coup a été infé rieure a une demi hauteur type 2 X 3°/0oo). „Un coup fusant dont l'éclatement est vu long ou dont la gerbe 1) Berkhout: Het Schieten hlz. 462. Uitgave 1900. 2) Rüppel als voren S. 143 en 144.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 125