733 Bij het oude geschut was men wel gedwongen te trachten de grenzen zooveel mogelijk te vernauwen, met het oog op de geringe dieptewerking van de G.K.T. bij 7 c.M. L. A. Dat door het vernauwen der grenzen de kans vrij groot was dat het voortgezet vuur op verkeerde gegevens begon, werd reeds be sproken. De grootere vuursnelheid van het Fransche geschut stelt in staat om in korten tijd eene geheele zone met kogels te overstelpen, waarbij de gestrekte baan en groote dieptesfeer van de G.K.T. op niet te groote afstanden (beneden 3500 M. in 't algemeen) zeer te pas komen. Ik herinner aan het reeds vermelde voorbeeld van het Roemeensche stuk, dat in ééne mi nuut zes schoten afgaf, 3 aan 3 met schillende E., 2 aan 2 met verschillende zijdelingsche richting. Dit resultaat is slechts te bereiken, als de verbetering der richtmiddelen gelijken tred houdt met de volmaking van vuurmond en affuit. Naarmate van den vorm van het doel en den tijd voor het inschieten beschikbaar, vergenoegt men zich in Frankrijk met meer of minder nauwe grenzen; als gevolg daarvan kan men verschillende soorten van voortgezet vuur afgeven, waarvan het tir progressif wel het meest de aandacht heeft getrokken. Heeft de vuurleider eenmaal het C°. voor tir progressif geuit, dan doet de batterij 4 X 8 32 schoten, zonder dat een verder C°. noodig is; zoodoende wordt de groote vuursnelheid van het materieel benut. Evenals na de invoering van repeteergeweren het individueele vuur veel tegenstanders vond, zoo laten zich ook hier verschillende stemmen hooren, die het een nadeel vin den, dat, als eenmaal het C°. gedaan is, de vuurleider de orkaan niet meer stuiten kan, als hij bv. op een belangrijker doel het vuur wil verleggen. Deze critici vergeten, dat het geheele tir No. 227. „Le tir progressif est toujours fusant; il consiste a tirer „deux coups sur quatre hausses successives, échelonnées de 100 „metres en 100 mètres a partir de la plus courte." „No. 265. „Chaque piece execute le tir progressif comme il est „prescrit Nos 227 et 228, sans s'occuper des pieces yoisines." No. 289. „Le tir progressif comporte en general la recherche „d'une fourchette de 200 mètres et la hausse de depart est alors „celle de la limite courte diminuée de 100 mètres. II ne doit pas „être employé lorsqu'on a trouvé une fourchette plus étroite."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 129