735 is overgegaan, vooral als het geschut niet gepantserd is. Rohne- berekent 1), dat met het tir progressif avec fauchage op 2500 M. van eene Duitsche batterij van 6 stukken ongeveer 20 bedienings- manschappen buiten gevecht gesteld worden; die uitwerking wordt verkregen in één minuut nadat het inschieten is afge- loopen. Wanneer voor het inschieten 5 salvo's noodig zijn ge weest, heeft de Fransche batterij dan 4 X (5 12)= 68 G.K. ver schoten en krijgt zij dus per projectiel 0.29 getroffen figuren; dat is niet veel, maar als men 21/" minuut aanneemt voor het in schieten, dan is die uitwerking in 3ll2 minuut verkregen, d. z. 5.7 getroffen figuur per minuut en dat is wel veel. Ik onder schrijf daarom ook de woorden van Rüppel Waarom wordt het tir progressif aangevangen op een afstand die 100 M. kleiner is dan de grens? Zooals bij de bespre king van het controle-salvo werd uitgelegd, is men vrij zeker, dat de grens niet door verkeerde waarneming foutief bepaald is; echter kan het nog altijd zijn, dat de gevallen schoten behooren bij eene gemiddelde baan die ligt. Heeft men bij uitzondering zekerheid verkregen dat dit niet mogelijk is, dan kan het tir progressif ook op de grens aanvangen, zooals in het volgende voorbeeld No. 7 uit het reglement: 3000 2600 3 schoten 1 schot (zekerheid, dat dit laat ste schot niet met eene verkeerde T. of E. is afgegeven).. 2400 Tir progressif 2400. Heeft een dergelijk uitzonderingsgeval zich niet voorgedaan,, dan is men toch vrij zeker, dat het doel niet ver vóór de grens kan liggen (controle-salvo), zoodat het tir progressif, dat op 100 M. vóór de grens aanvangt, zoogoed als zeker het doel zal treffen. Rohne beweert, dat zoodoende maar 1 a 2 °/o van het aantal vuren zal mislukken. Zoolang de invalshoek maar kleiner is dan de halve tophoek, is buitendien het eerste salvo „Es scheint aber doch, als ob eine sichere Wirkung bei geringer „Ausnutzung der Munition einer unsicheren mit besserer Ausnut- „zung derselben vorzuziehen ist." 1) Rohne „Die französisehe Feldartillerie blz. 50 e. v. Hij neemt 2 minuten aan Tooi den duur van het tir progreEsif aTec fauchage; op grond Tan de Roemeensche proeTen nam ik 1 minuut.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 131