741 windsnelheden in Tabel VIII leert, dat als bv. voor ons proef- veldgeschut een kogelgewicht van 11 gram voldoende is, de kogel bij 7.5 c.M. L/85 gerust 10 gram kan wegendaardoor zou de O.K. ongeveer 320 kogeltjes kunnen inhouden, waardoor het aantal treffers stijgt, bv. op 300 M. van 24 tot 26. Hoe weinig nauwkeurig de gevolgde methode van berekening moge zijn, het komt mij voor dat de bewering, dat het vrijwel hetzelfde is voor een ongedekten troep of hij in eene rafale van 14400 of van 12000 kogeltjes staat 1), vrij afdoende weerlegd wordt. Ook spreekt uit Tabel X duidelijk, dat ons proet-veld- .geschut, maar nog meer ons proef-berggeschut, in uitwerking vèr ■achterstaat bij Europeesch veldgeschut. Dat is heel natuurlijk zal men zeggen, de uitwerking moet ook driemaal zoo groot zijn wanneer driemaal zooveel gewicht meegesleept wordtmaar dit is geene juiste redeneering, want de uitwerking is niet evenredig met het gewicht. Tabel XI leert, dat Europeesch veldgeschut, waarvan ik de invoering bij ons in het I. M. T. 2/1903 bepleit te, hoewel het absoluut zwaarder is, relatief zuiniger in ge wicht is, indien het „tirprogressif'of eene analoge vuurmethode wordt toegepast. In Tabel XI is geen rekening gehouden met het gewicht van de voor inschieten benoodigde munitie, wat in 't nadeel is van de beide proefka.nonnen. Resumeerende kan dus vastgesteld worden, dat een kanon van geringer ballistisch vermogen niet gebruikt kan worden even als het Fransche geschut. Komt men er door tactische overwe gingen toe den eisch te stellen, dat de artillerie gunstige momen ten moet weten te benutten, dat zij dus eene zoogoed als oogen- olikkelijke uitwerking moet hebben, dan moet het geschut van grooter vermogen zijn dan het proef-veldgeschut, en dan moet bo vendien bij het vuren de arbeid zooveel mogelijk verdeeld worden. „Ce qui prouve que tout se tient et qu'avant d'adopter défi- „nitivement le type d'une bouche a feu, il faut ètre fïxé sur „les principes qui régiront sou mode d'emploi." (Langlois) De Franschen kennen nog andere soorten van voortgezet vuur: No. 289. „Le tir par salves ou par rafales au commandement du capitaine convient a toute fourehette supérieure a SOrnètres; 1) De heer Kiès in de vergadering van de I. K. V. op 15 Juni 1904. Orgaan blz. 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 137