616 leden bij gebrek aan de meest primitieve beschutting, wordt ver klaard, dat dit kostbaar materieel als onmisbaar gehandhaafd blijft. Gelukkig wordt meer en meer erkend, dat zelfs groote uit gaven voor een goede verzorging en verpleging, overal waar dit te velde mogeiijk blijkt, niet alleen geboden zijn uit een humaan oogpunt, doch mede dat die uitgaven ook in ander opzicht ge rechtvaardigd zijn, omdat zij in menig geval het behoud van de goede elementen voor de veldtroepen verzekeren. Yoorden ervaren zoowel als voor den geharden krijgsman is goede ver zorging en verpleging dringend noodig, opdat zij, wier verlies door geen geld zou zijn goed te maken, niet ontijdig aan den dienst ontvallen. In het bovengenoemd artikel worden voor- en nadeelen van verschillende stelsels opgesomd en in het eerst maakt het den indruk alsof de nadeelen veel grooter zijn dan de gemakken, die tenten bij gebruik te velde opleveren. Te groote zwaarte, onvolkomen beschutting tegen zon, regen en wind, kostbaarheid, slijtage en nog veel meer vallen telkens op, daar waar deze in cijfers worden weergegeven. Het niet lijden aan buikziekten, het uitblijven van verkoudheid en rheumatiek, het onafhanke lijk zijn van de aanwezigheid van woningen voor onderdak enz. zijn evenveel negatieve eigenschappen, die in het voordeel der troepen komen, doch niet of slechts bij benadering onder getal len zouden zijn te brengen en daardoor weinig spreken. Hij, die onder dien eersten indruk onbevredigd uitroept dat de oplossing van het vraagstuk nog onvoldoende is gevorderd en op betere tijden wil wachten, moge echter bedenken dat het betere in dit geval de vijand zou zijn van het goede. Met het bestaande materieel toch is al veel bereikt en ook voor Indië moet naar een vorm en constructie worden gezocht, welke hier eindelijk moge blijken het model bij uitnemendheid te zijn. Ernstige proeven op dat gebied werden hier slechts weinig genomen en het door W. zoo warm verdedigde stelsel van in- dividueele uitrusting van den militair met de tente-abri „de Mooy" is, voor zoover mij bekend, hier niet beproefd. De nood zakelijkheid om die leemte bij het Nederlandsch-Indische leger aan te vullen wordt echter meer en meer duidelijk. Wellicht heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 14