756 dracht zich naar Karang-Lo te begeven en naar omstandighe den in de richting Toentang of Salatiga door te dringen. De aanvankelijke opstelling der troepen dient eene zoodanige te zijn, dat het geheele vak Rawa Pening—établissement Soesoekan bewaakt wordt; eene flinke reserve dient ongeveer achter het midden opgesteld te worden, dus nabij desa Delik. De afstand tot de vleugels der bewakingslijn is dan echter vrij groot. Nu dient aan den linkervleugel meer aandacht geschonken te worden dan aan den rechter. In de eerste plaats toch is het terrein op den linkervleugel voor de verdediging niet gunstig, zooals reeds boven ook bij de N. partij in 't kort is uiteengezet; op den rechtervleugel is het terrein daarentegen voor de verde diging wel gunstig. De beide heuveltoppen G-. Kebon Sarnas en vlak ten N. O. van desa Kloempit, benevens de rug waarover de naam Toja Giri, vormen gunstige opstellingen voor de infanterie, welke van den tegenoverliggenden oever niet te beheerschen zijn. Eene omvattende vuuruitwerking kan de vijand hier be zwaarlijk verkrijgenvan den G. Kebon Sarnas toch wordt de sawah ten N. O. van Madja geheel beheerscht, zoodat het den vijand niet dan door een grooten omweg en ten koste van veel tijdverlies mogelijk zou zijn den G. Mendok te bereiken. In de tweede plaats zou de vijand het snelst zijn doel bereiken wanneer het hem gelukte in de nabijheid van den grooten weg over de rivier te komen, terwijl het hem veel oponthoud zal kosten wanneer hij zulks bij Prenggan beproeft. In de derde plaats heeft een gelukte overtocht van den vijand nabij Toentang terstond een beslissenden invloed op de geheele verdediging, daar de troepen op den rechtervleugel al aanstonds hun terugtocht bedreigd zouden zien. Lukt het echter den vijand slechts bij Prenggan over de rivier te komen, dan kan hem het doordringen op Delik of Tanggoeng nog bemoeilijkt worden en behoeven de nabij Toentang opgestelde troepen voor bedreiging van hunne terugtochtslijn niet bevreesd te zijn, zoolang de vijand den weg Toentang—Delik—Tanggoeng niet overschreden heeft. Om nu den linkervleugel spoediger te kunnen versterken, zou ik er hier de voorkeur aan geven de reserve gesplitst op te stellen, nl. een gedeelte aan de bocht in den weg bij de ng van Gading en de rest bij desa Delik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 152