760 De opstelling der troepen is slechts in hoofdzaken weergege ven, zoodat ondersteuningstroepen, patrouilles of posten niet aangegeven zijn. Nog slechts eene enkele opmerking. Zooals wij gezien hebben, was het door de partijcommandanten te nemen besluit bij den aan vang der gevechtsoefeningen steeds gegeven. Toch is dit niet het minst belangrijke en gemakkelijkste gedeelte van hunne taak. Ver moedelijk heeft de Leider, met 't oog op de legering der troepen die voorat geheel geregeld was, de zekerheid willen hebben dat de oefeningen in eene bepaalde richting zouden worden afgespeeld. De legering vormt bij oefeningen op groote schaal nog steeds een bezwaar. Worden er barakken opgeslagen, dan kost dit vrij veel geld en zijn de troepen daaraan voor den geheelen duur der oefeningen gebonden. Men komt er dus toe de oefeningen zooveel mogelijk in de nabijheid der groote garnizoenen te hou den. Daaraan zijn echter verschillende nadeelen verbonden. In de eerste plaats toch moeten de oefeningen daarbij binnen eene beperkte ruimte afspelen, daar de troepen zich niet te ver van de nachtkwartieren kunnen verwijderen. Daardoor kan aan de partijcommandanten niet volkomen vrijheid van handelen worden gelaten, wat toch anders voor de oefening dier hoogere troepen leiders zeer gewenscht is. Een tweede nadeel is, dat voor een groot gedeelte der troepen de oefeningen plaats hebben in volkomen bekend terrein, wat natuurlijk de troepenleiding en aanvoering zeer vergemakkelijkt. Nemen wij in aanmerking, dat de gesteldheid van het terrein op elke gevechtshandeling van grooten invloed is en dat na mo bilisatie wel het grootste gedeelte van onze troepen zal moeten optreden in hun onbekend terrein, dan is het duidelijk, dat juist het oefenen daarin het meest gewenscht is. Een derde nadeel is, dat de oefeningen dikwijls vroegtijdig moeten eindigen, omdat de troepen nog een flinken marsch moe ten maken om hunne nachtkwartieren te bereiken. De oefenin gen krijgen dientengevolge ook dikwijls een onnatuurlijk, gehaast verloop en blijven ook veelal beperkt tot zuivere gevechtsoefe ningen. Om de troepen niet overmatig te vermoeien wordt er aan het beoefenen van den veiligheidsdienst niet gedaan; het

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 156