761 voeling houden met den vijand komt niet tot zijn recht, daar van eene over enkele dagen voortgezette handeling geen sprake kan zijn; voor eene flinke verkenning zijn ruimte en tijd in den regel te beperkt. "W aren onze troepen nu van behoorlijk tentmaterieel voorzien, dan zouden genoemde nadeelen gemakkelijk te vermijden zijn, daar men dan niet aan enkele bepaalde nachtkwartieren gebon den zou zijn. Zou 't nu echter niet mogelijk zijn de troepen ook in grootere verbanden in de desa's onder dak te brengen? Eene wet op de inkwartiering kennen wij niet, doch na overleg met het civiel bestuur en onder schadeloosstelling van de betrokken bewoners zouden wij wellicht ook ons doel kunnen bereiken. Zou het ook niet wenschelijk zijn, dat bij oefeningen op groote schaal eens onderstellingen tegen een inlandschen vijand werden uitgewerkt? De strijd tegen dezen vijand toch is als 't ware onze dagelijksche taak, zoodat de oefeningen die onze troepen daai voor geschikt moeten maken zeker niet van minder belang geacht kunnen worden dan die, welke hen voor hunne taak tegen een buitenlandschen vijand moeten bekwamen. Ik stel mij eene dergelijke oefening als volgt voor. Veronder stel cl wordt, dat tegen eene zekere landstreek eene expedition- naiie tioepenmachf wordt uitgezonden. De Leider regelt nu in hoofdtiekken het optreden der troepen die den inlandschen vijand zullen voorstellen, geeft hunne vechtwijze aan, bepaalt de in te nemen stellingen, op die wijze zorgdragende dat de oefe ning zoo leerzaam mogelijk verloopt. Aan den expeditiecom mandant wordt nu de meest mogelijke vrijheid van handelen gelatenhij maakt zijn operatie-plan op en werkt dit uit zooals zulks ook in werkelijkheid zou gebeuren. Natuurlijk dat van eene volkomen uitwerking geen sprake kan zijn met 't oog op den beperkten tijd, doch zulks is ook volstrekt niet noodig. Bij elke expeditie gaat veel tijd verloren met allerlei nevenhande lingen die bij eene oefening als hier bedoeld door den expeditie- commandant slechts aangegeven behoeven te worden en dan dooi den Leider als uitgevoerd kunnen worden beschouwd. Deze geeft eiken dag den bij zon deren toestand en zorgt daarbij dat de hoofdmomenten, zooals die bij elke expeditie voorkomen, be hoorlijk tot hun recht komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 157