GYMNASTIEK EN SCHERMEN IN HET LEGER. Vervolg en slot van blz. 672) Het schermen. In het Indische Voorschrift voor de schermoefeningen bij de In fanterie 1898 vinden wij in den aanhef der algemeene bepalingen: Deze omschrijving moet m.i. in duidelijkheid achtergesteld worden bij die in het Nederlandsche Voorschrift voor scherm oefeningen met de sabel 1903, en welke ook voor schermen met andere wapens geldig is, luidende: Uit deze omschrijving blijkt duidelijk welk innig verband er tusschen gymnastiek en schermen bestaat en hoe zorgvuldig wij te waken hebben voor een verbreken daarvan, als wij ze met goed gevolg willen bezigen tot verhooging van de militaire waarde van den man. Van eene volkomen lichaamsbeheersching toch kan al leen sprake zijn bij aanwezigheid van een zekere mate van lichaams wikkeling en deze is weer alleen door gymnastiek in't leven te roepen, hoofdzakelijk door vrije oefeningen. Deze laatste blijken dus zoowel bij het militair gymnastiek- als schermonderwijs hoofdzaak te zijn. Waar dit over het hoofd wordt gezien, ver breekt men het innig verband tusschen gymnastiek en schermen, „Oefeningen in het schermen geven behendigheid in het gebruik „der blanke wapenen, tegenwoordigheid van geest en vastberaden heid in oogenblikken van gevaar." „Oefeningen in het sabelschermen eischen eene volkomen lichaams- „beheersching en dienen niet alleen om hen die met de sabel zijn „bewapend, behendigheid te geven in het gebruik daarvan, doch „zij kweeken aan en bevorderen in hooge mate de moreele eigen schappen van den man, als tegenwoordigheid van geest, moed, „zelfvertrouwen en vastberadenheid in oogenblikken van gevaar."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 159