764 waardoor tie schermoefeningen in waarde gaan verminderen. Be halve dit is een gedwongen schermen hij onvoldoende mate van lichaamsontwikkeling het beste middel om afkeer en onverschil ligheid daarvoor op te wekken. Zooals ik reeds vermeldde, heeft men dat bij de gymnastiek over het hoofd gezien; in hoeverre dit van invloed is geweest op het schermen toont ons de practijk. De resultaten van het schermonderwijs zijn bij den inlandschen militair zoo goed als nihil, hij mist juist de eigenschappen die door schermoefeningen zoo bijzonder kunnen worden ontwikkeld. Door eene betere voorbereiding, veel en goed onderwijs kan hierin verandering worden gebracht. De beschikbare tijd is echter te gering voor veel onderwijs; veel eigenoefening zal hierin moeten voorzien. Dit zal alleen mogelijk zijn wanneer de noodige lust en ijver daarvoor aanwezig zijn; ongelukkig is dit niet het geval. Ook hier moeten wij beginnen met het opwekken van lust en ijver en daarvoor de middelen opsporen. Behalve de bovengenoemde oorzaak zijn er andere die bij een nader inzien van het Voorschrift vanzelf ter sprake komen voor zoover zij dezelfde zijn als reeds bij de gymnastiek vermeld, kan ik ze hier kortheidshalve weglaten. Het Indische Voorschrift kan goed genoemd worden. Wel ver toont het gedeelte over sabelschermen nogal groote verschillen met het Nederlandsche Voorschrift van 1903, maar ongetwijfeld zal hierin wel de noodige overeenstemming komen. Ongeluk kig is echter de theorie maar al te weinig in overeenstemming met de practijk. In de 2e alinea der algemeene bepalingen wordt aanbevolen het oprichten van schermvereenigingen van jonge officieren en het geven van gelegenheid aan kader en minderen om zich in de schermkunst te oefenen. Het woord „jonge" had ik hier liever niet gezien, de bedoeling daarmede is toch niet om alleen jonge officieren met het schermonderwijs te belasten en de oudere daarvan te ontslaan? De jaarlijksche wedstrijden der Koninklijke Officiersschermbond in Nederland doen ons zien hoe daar niet alleen jonge, maar ook oudere luitenants en zelfs kapiteins zich met veel lust en opgewektheid op het schermen toeleggen. Of officiersschermvereenigingen in Indië bestaan, durf ik hier

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 160