765 niet verzekeren, ik geloof echter van niet. Nu en dan heb ik ze wel eens zien oprichten, ééns zelfs in vereeniging met burgers,, maar steeds bleef het bij een opflikkering, het bestaan van die vereenigingen ging als een nachtkaars uit. Om redenen als bij de gymnastiek opgegeven is zulks niet toe te schrijven aan kli maat enz., maar weer hoofdzakelijk aan het gemis aan overtui ging van de groote waarde van schermen voor den militair voor een gedeelte heeft hieraan ook schuld het ongeschikte schermmaterieel, vooral de sabels. De beschikbare sabels bestaan bijna uitsluitend uit afgekeurde sabels der bereden troepen, die hoegenaamd niet voor scherm- onderwijs deugen, zoowel door hun te groot gewicht, als door de ongunstige verdeeling van dat gewicht over gevest en kling. Deze omstandigheid is van grooter invloed dan oppervlakkig wel schijnt. Op de Normaal-Schietschool bv. wordt gebruikt een schei m- sabel met een totaal gewicht van 6 ons, die voor dit doel bijzonder geschikt is gebleken door de gunstige verdeeling van dit gewicht over gevest en kling. Het lichte Nederlandsche model vanin- fanteriesabel weegt 7 ons, dus slechts 1 ons meer, toch is deze voor schermonderwijs niet bruikbaar. Verder zijn geen schermoefeningen te houden met sabels met gebogen klingenzoowel in de voorgeschreven oefeningen als in de figuren van het voorschrift onderstelt men de klingen steeds recht. Een zeer goede maatregel zou daarom zijn de in voering van een schermsabel van het model zooals op de Nor maal-Schietschool in gebruikdie sabel is verkrijgbaar bij de firma Mansfeit Co. te 's-Gravenhage a 5.55 per stuk. Op het eerste gezicht heeft zij weinig van een sabel, meer van een degen en schijnt daardoor veel lichter dan gewone sabels,, wat, zooals wij boven zagen, inderdaad alleen in heel geringe- mate het geval is. Tegen het gebruik van dat model wordt wel het bezwaar geopperd van te weinig in overeenstemming te zijn met de werkelijkheid (vooral bij de bereden wapens). Wat men echter daarbij vergeet, is de omstandigheid dat zij uitsluitend dienen om den man te leeren schermenbij hem behendigheid in het gebruikT tegenwoordigheid van geest en vastberadenheid te kweehen. De sabels bij de bereden wapens in gebruik zijn geen schermsabels, men

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 161