767 men 1); zij behooren dus beide beoefend te worden om op af wisselende en aangename wijze het doel van het schermen zoo veel mogelijk te bereiken. Met het oog hierop zou het wenschlijk zijn in het kader zoo wel bekwaamheid tot behoorlijk onderwijzen van geweer- als sa- belschermen te zien, wat intusschen wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. In zooverre echter zou men een verwe zenlijking daarvan in de hand werken door bv. te bepalen, dat bij de aanstelling van kader bij voorkeur een keuze moet wor den gedaan uit de prevöts en dat bij deze keuze de prevöts op geweer en sabel den voorrang zullen genieten. Hierdoor kon weer meer overeenstemming gebracht worden tusschen den bestaancien toestand en het beginsel neergelegd in alinea 6 blz. 2 Voltallig moet het onderwijzerspersoneel zeker zijn. HetNe- derlandsche Voorschrift voor sabel 1903 waarvan de algemeene bepalingen ook voor geweer kunnen geldenzegt hieromtrent: Behalve over prevöts moeten wij bij het kader ook over de noodige meesters kunnen beschikken. Deze zijn echter thans zoo maar niet voor het grijpen; in aansluiting met het boven vermelde voor prevöts, zou ook hierin eene gunstige verandering worden gebracht door bv. bij aanstelling tot onderofficier, de meesters te laten voorgaan of wel het meester zijn als eisch te stellen. „Alleen met een voltallig aantal geschikte onderwijzers is het mogelijk de „gewenschte uitkomst van het onderricht in het schermen, enz. te verkrijgen." „Alleen met een voltallig aantal geschikte onderwijzers is het mogelijk „de gewenschte uitkomst van het onderricht in het schermen te verkrijgen. „Eene klasse mag hoogstens 10 leerlingen sterk zijn. „Bij elke klasse zijn een hoofdonderwijzer (meester) en één of meer „hulponderwijzers (prevótsj. „Het is in den regel de taak van één der hulponderwijzers het klassi kaal onderricht te leiden, terwijl de hoofdonderwijzers en de overige „hulponderwijzers zich bezig houden met reeds geleerde aanvals- en ver- „dedigingsbewegingen te leeren toepassen, door het geven van hoofdelijk „onderwijs." 1) Degensehermen laat ik hier maar buiten beschouwing, omdat het in de practjjk voor oefeniDg der manschappen te weinig Voorkomt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 163