768 Aan een werkelijk goed instructeurspersoneel moeten behoor lijke en deugdelijke eischen gesteld worden, waaraan ten alle tijde streng de hand moet worden gehouden. In het Indische Voorschrift wordt bij die eischen te weinig nadruk gelegd op het „goed kunnen onderwijzen" en daarom vind ik ze beter ge formuleerd in het Nederlandsche Voorschrift van 1903. Duide lijkheidshalve stel ik beide omschrijvingen hieronder naast elkaar: Stelt men nu het meester of prevöt zijn voor het kader min of meer verplichtend, hetgeen gepaard kan gaan met eenige voor rechten, dan moet hiervan het gevolg zijn veel eigen oefening. De regeling van het militair schermonderwijs is niet van dien aard, dat zij iemand alleen in de diensturen de vereischte be kwaamheden voor prevöt of meester kan gevendit is trouwens ook vrijwel ondoenlijk. Men moet daarom wel zijn toevlucht nemen .tot veel eigen oefening, wat dan, met het oog op de daar bij benoodigde instructeurs, noodzakelijk moet leiden tot eigen oefening in vereenigingen. Deze vinden in de groote garnizoenen in gesloten gymnastiekzalen met verbeterde inrichting alles wat- zij kunnen verlangenin de kleinere garnizoenen zal men zich Indisch Voorschrift Ned. Voorschrift voor sabel 1903. Om tot prevöt of hulponderwijzer Om tot prevót of hulponderwijzer te worden bevorderd, moet men de te kunnen worden bevorderd, moet velschillende afdeelingen, behalve men de verschillende afdeelingen, het partijschermen, kunnen onder- behalve het partijschermen, goed wijzen, en in het laatste eenige be- hunnen onderivijzen om meester of drevenheid bezitten; om meester of hoofdonderwijzer te worden, moet hoofdonderwijzer te worden, moet men een vrij goed partijschermer zijn men gedurende minstens een half en tevens veel tact bezitten om an- jaar, zoo dikwijls de dienst dit toe- deren op te leiden, laat 1), den hoofdonderwijzer met zeer veel lust en ijver als hulp onderwijzer, ook bij het vrijwillig schermon derricht, hebben ter zijde gestaan en daarbij hebben doen blijken een vrijgoed partijschermer te zijn en tevens van veel tact om anderen daarin op te leiden. 1) En wat, als de dienst zulks n'et of slechts zelden toelaat?

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 164