POSTDUIVEN. Met Plaat XIX. Hoewel de eigenschappen van dit huisdiertje reeds in de oud heid bekend waren, is het wel eigenaardig, dat daarvan eerst zeer veel later voor oorlogsdoeleinden ten volle partij werd getrokken. Thans weet men echter in de verschillende legers de post duif naai waaide te schatten en worden zelfs omvangrijke ge bouwen voor de postduiventeelt opgericht. Het groote nut van de postduiven is vooral meer en meer in gezien na het beleg van Parijs, waar zij zeer groote diensten hebben bewezen, welk nut de gouverneur van deze plaats niet inzag toen hij, vóór de insluiting voltooid was, het aanbod van de postduivenvereeniging, om 400 duiven buiten de vesting te biengen, afsloeg. De reden van die destijds geringe waardeering is voor een groot deel te zoeken in de uitvinding der telegraphie, die het overbrengen van berichten op eene andere wijze onnoo- dig scheen te maken. Gelukkig echter dat de postduiventeelt altijd door de sportliefhebbers in eere werd gehouden en beoe fend en daardoor voor een geheelen ondergang werd behoed. Gaan we de geschiedkundige ontwikkelling van het postdui- venwezen na, dan zien we, dat reeds in de grijze oudheid de postduif werd gebruikt in Egypte, Turkye, Perzië en Syrië, waar op zekere afstanden tal van duivenposten waren opgericht om de onderlinge verbinding der steden tot stand te brengen, voor. namelijk ten behoeve van den handel. In „Hedden's duivenfokkerij" vindt men dienaangaande eenige bijzonderheden vermeld, zoo o.a. dat de ontdekkingsreiziger Niebuhr te Basra een koopman van Bagdad aantrof, die zich op iedere reis van deze duivenposten bediende. De duiven wa- ïen bij hem te huis zorgvuldig opgevoed en gewend om op eene zekeie vaste plaats gevoederd te worden. Voor het overige kon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 166