771 den zij ongestoord rondvliegen om zich met de omstreken van het oord bekend te maken. Langzamerhand had hij ze verder van zijne woonplaats doen uitvliegen en eindelijk medegenomen tot Basra. Ook Russel vermeldt in zijne „Natuurlijke Geschiedenis van Aleppo" hoe de Engelsche factorij aldaar gebruik maakte van postduiven om de aankomst van schepen in de baai van Skan- deroom te melden. In Griekenland werd o.a. de uitslag der olympische spelen door postduiven aan de verschillende plaatsjes bekend gemaakt. Ook het Romeinsche leger maakte er gebruik van, waardoor o.a. Cesar in staat werd gesteld vroegtijdig den opstand der Galliërs te vernemen en bijtijds de Alpen over te trekken. Naar Europa schijnen de eerste postduiven door kruisvaarders gebracht te zijn; waarschijnlijk hebben ook Hollandsche schip pers hen derwaarts medegenomen. Van deze duiven werd al spoedig voor militaire doeleinden gebruik gemaakt, later werden ze ook ten dienste van den handel gebezigd. Zoo kan men nog in het raadhuis te Leiden de opgezette dui ven vinden, die de bezetting in 1574 de komst van den Prins van Oranje meldden en haar den tegenstand tot het uiterste deed volhouden. Ook Haarlem kreeg op deze wijze in 1573 ken nis van de in aantocht zijnde hulp. De voorbeelden van het gebruik van postduiven in den oorlog van 1870—71 zijn te talrijk om ze hier uitvoerig te vermelden. Ook het wereldbekende bureau van Reuter had indertijd eene duivenpost Brussel Aken, in aansluiting met de optische tele graaf Aken Berlijn. Zooals reeds werd opgemerkt, treedt vooral na den oorlog 1870— 71 het gebruik voor militaire doeleinden meer en meer op den voor grond. Alle schrijvers over dit onderwerp zijn het met elkander, eens, dat de postduif daarvoor eene goede africhting noodig heeft. Natuurlijk geldt als hoofdvereischte, dat zij veel liefde bezit voor de geboorteplaats, voorts een scherp oog en geheugen en verder ook, dat zij snel en hoog vliegt en een groot uithou dingsvermogen heeft. De soorten die in de practijk het best aan deze eischen voldoen zijn de Antwerper (groote Belgische Dl. II 1905. =o

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 167