773 waargenomen en nagegaan moeten worden en ook de afstamme lingen in hunne hoedanigheden beschreven moeten worden, zoo dat men steeds omtrent elke duif volledige gegevens bezit. Men begint bv. met twee of drie goede rasparen en zet deze in het slag vast, totdat de duiven gepaard zijn en het eerste •ei gelegd hebben. Dit geschiedt ongeveer elf dagen na het paren. Het tweede ei volgt twee dagen later en de geheele broedtijd ■duurt ongeveer 18 dagen. In dien tijd lost de doffer de duif af van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. om haar gelegenheid tot eten, baden en beweging te geven. Nadat het eerste ei gelegd is begint de zorg voor de jonge duiven. Na de paring stempelt men op de rechterslagpen der oude duiven een S. (Stamduif), daarachter het paarnummer, boven dien een M. of een W. (mannetje of wijfje) en het contrölenum- mer. Op eene tweede slagpen kan nog de naam van de post of van den bezitter gestempeld worden. Men houdt nu aanteekening van de controlenummers der dieren, tevens van de paren, het geslacht, den datum van paring, het begin en het einde van den broedtijd. In de opmerkingen kan men wijzen op de prestaties van jongen of ouders, welke prestaties in een tweede boek worden bijgehouden. Zijn de jongen onge veer 7 a 8 dagen oud, dan krijgen zij veeren en kunnen zien. Zwakke jongen worden gedood of bij andere duiven (geen post duiven) gezet, om verzekerd te zijn van een krachtig nageslacht. Zoodra de jonge duiven in het volle bezit van hunne veeren zijn, worden ook deze genummerd met weglating van S. en het paar nummer, welke nummering na den ruitijd herhaald moet worden. Nu worden ook zij in het le journaal ingeschreven, zoodat men van elke duif een stamboom heeft en in verband met het 2e jour naal (waarover later) kan nagaan, wat men van een duif wil weten. Eene goede inrichting van een postduivenslag kunnen we vinden in de beschrijving van den len luitenant in het Duit- sche leger Carl Stadelmann, die een model aangeeft, dat men met geringe wijzigingen ook veelal in ons land tegenkomt. Dit model kan bv. voor een militair postduivenstation voor een speciaal daartoe gebouwd huis dienen, doch ook in elke woning gebezigd worden. Heeft men een huis met twee verdiepingen, dan kan men het

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 169