618 rijkers en de tentransel. De laatste, in Indië eerst onlangs be proefd (tentransel van den luitenant-kolonel Doorman), heeft hier niet voldaan, naar verluidt, hoofzakelijk omdat zulk materieel het tweeledig doel noch in de eene noch in de andere richting vol doende nabij komt 1). Het doek als ransel gebruikt vordert passanten en stooten, op de hoeken komen vouwen met onver mijdelijke slijt- en drukplekken, alles ten koste van het behoud der eigenschappen van goed tentdoek. Zoolang dit nog niet in waarheid ijzersterk is, komt het mij gewaagd voor van tentma- terieel zulke uiteenloopende diensten te vorderen. In het bovenstaande werd besproken welke waarde een goede oplossing van het tentvraagstuk in het algemeen voor de troepen moet hebben; uit een militair geneeskundig oogpunt is het van nog meer belang voor een speciaal onderdeel, i.e. de verpleging van den zieken of gewonden soldaat te velde, tot een bevre digend resultaat ter zake te komen. Onze wijze van oorlogvoering tegen een inlandschen vijand maakte het twijfelachtig of in de meeste gevallen tenten voor den geneeskundigen dienst met voordeel te benutten zouden zijn. In bivaks van langeren duur worden de beste woningen zoo zij aanwezig zijn aangewezen of wel worden afdaken, soms ba rakken opgericht voor onderdak der lijders. "Waar, zooals bij een expeditie, vooruit te zien is dat een ziekeninrichting moet worden gevormd, zal op de operatiebasis door de zorg van de genie op meer of minder goed logies van tijdelijk materiaal vooraf worden gerekendook later gedurende de expeditie wor. den indien mogelijk barakken opgezet, overal waar voor hulp- ziekeninrichtingen bij de vooruitgeschoven troepen zulks noo- dig mocht zijn. Niettemin wordt voor deze maatregelen vol doende tijd vereischt tot voorbereiding en oprichting; een maal te velde zijnde zal de genie niet altijd op het juiste oogenblik over voldoende werkkrachten kunnen beschikken of de voorrang moeten worden gelaten bv. aan meer urgente werk zaamheden bij den aanleg van wegen ten behoeve van den transportdienst enz. De geneeskundige dienst heeft zich gewoon lijk te lijdelijk bij die force majeure neergelegd, zoodat de nood- 1) Zie ook Ind. Mil. Tijdschr. 1905 Deel I blz. 295 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 16