778 Moet er nu eene duif gevangen worden, dan worden op de boven aangegeven wijze het valhek gesteld en de deurtjes van de vangkast gesloten. Heeft de wachter zijne woning gelijkvloers met de duiventil of in de nabijheid, dan kan daarin eene electrische schel aangebracht worden. De bodem van den uitvlieg moet men dan zoo maken, dat ze eene in geringe mate om eene horizontale as bewegende plank vormt, die aan het uiteinde wat overwicht heeft. Door het gewicht van de naar binnen komende duif duikt de plank, waar door de electrische leiding gesloten en de schelinrichting in wer king komt. Naast het slag moet men nog eene ruimte J afscheiden, waar in het verpakken der duiven in de transportkorven geschiedt. De wanden van het slag strijkt men aan met kalk, vermengd met eene carboloplossing, om ongedierte te weren. Den vloer bestrooie men ongeveer 3 c.M. hoog met een mengsel van zaagsel en zand, eveneens met wat carbolzuur te bevochtigen. Heeft men nu het slag op deze wijze ingericht, dan is het zaak om de duiven gezond, goed in de veeren en in conditie te houden, hetgeen men bereiken kan door te zorgen voor: le goed toereikend voedsel, 2e frisch drinkwater, 3e eene gelegenheid om te baden, 4e zindelijkheid in het slag. Het voedsel kan men het gemakkelijkst en het best toedienen in kistjes van den volgenden vorm; men heeft dan het voordeel, dat de duiven niet in hun voedsel kunnen gaan staan en dit verontreinigen. Deze kistjes, 1 M. lang, 0.10 c.M. breed en 8 c.M. hoog, worden geplaatst in gang A langs den wand van latten, zoodat de duiven zoowel van uit de afdeelingen als in den gang kunnen eten. Om te drinken geve men de duiven bakjes van zoodanigen vorm, dat hun het baden in het drinkwater belet wordt. Zuiver drinkwater is een van de hoofdvereischten om de duiven gezond te houden, daar slecht drinkwater dikwijls kropziekten veroorzaakt. Om te baden geve men de duiven een bak van 12 c.M. hoogte, 60 c.M. in het vierkant, met water gevuld tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 174