779 eene hoogte van 7 c.M. Onder de vangkast is de beste plaats voor dezen bak. Het verdient echter de voorkeur, hiertoe buiten het slag een ruimeren bak op te stellen. Voor de zindelijkheid zorge men door het veelvuldig verwij deren van mest en ongedierte en bestrooie inen op boven aan gegeven wijze den vloer. En nu de dressuur, die met veel geduld moet beoefend worden- Men onderscheidt hierbij: le de vlucht in ééne richting; 2e de vlucht van uit verschillende richtingen (cav-. inf-. en wielrijderspatrouilles, schepen en ballons); 3e de vlucht heen en terug. De duiven moeten natuurlijk uitstekend gewend zijn aan hun slag en veel lust gevoelen er terug te keeren. Bij oude duiven gelukt dit meestal wanneer zij het eerste ei gelegd hebben, terwijl de in het slag geboren jonge duiven uit den aard der zaak gaarne terugkeeren. De heer Munant te Soerabaja berichtte mij echter, dat het hem niet gelukt was oude duiven, uit België geïmporteerd, aan het slag te wennen, zoodat deze verloren gingen. Wanneer de duiven jongen hebben, mag men ze niet te ver van het slag verwijderen, aangezien het voedsel voor de jongen zich dan in de krop verhardt. Na vier a vijf maanden, wanneer de ruitijd achter den rug is, kan men met de training der jonge duiven beginnen. Men gaat hierbij nauwkeurig volgens een vliegprogram te werk. De duiven worden eerst op een afstand van 1 K.M. van het slag verwijderd opgelaten, daarna op afstanden van 2, 4, 8, 16 en 32 K.M. enz., steeds het dubbele van de vorige afstan den. De ondervinding heeft geleerd, dat men goed doet, duiven die in het voorjaar zijn geboren niet boven de 50 a 60 K.M. te laten vliegen; zijn ze één iaar oud tot 150 a 160 K.M. en twee jaar tot 300 K.M. Eerst later kan men dan tot grootere afstan den gaan. Yoor militaire doeleinden rekent men in't algemeen 100 a 300 K.M., om zekerheid te hebben dat geen berichten verloren gaan. Dit sluit echter niet uit, dat er duiven zijn die den af stand Rome Keulen hebben afgelegd, dat is 1300 K.M. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 175