781 afstand van 100 K.M., zonder ze ait te laten vliegen of naar de omgeving te laten zien. Hierbij zorge men, dat de doffers- van de duiven gescheiden zijn, ja elkaar zelfs niet zien. Na verloop van 6 weken laat men de duiven achtereenvolgens los, om overtuigd te zijn dat elke duif zijn eigen weg zoekt. Bij deze proef laat men de duif tevens een bericht overbrengen. De berichten worden op gereed zijnde formulieren klein ge schreven en op verschillende manieren verpakt aan de duif bevestigd le door ze in een schacht te steken en deze met was te sluiten 2e in een op een schacht gelijkend elastieken buisje; 3e in een buisje van aluminium. Men bevestigt deze buisjes aan den poot, aan den hals of aan eene der middelste staartvederen. De laatste bevestigingswijze is de meest gebruikelijke. Men doorsteekt het witte gedeelte van de veer op ongeveer 4 a 5 c. M. van den wortel met een zijden draadje van ongeveer 20 c. M. lengte. Op een afstand van 3 a 4 c.M. hiervan bevestigt men een ander draadje enkel- door vastbinden en bevestigt nu hiermede het buisje aan den staart. Dat dit met veel zorg moet geschieden laat zich be grijpen, aangezien men moet zorgen dat de veer niet losraakt. De hierbij te bezigen naald is van hetzelfde model als de door de doctoren gebruikelijke hechtnaalden. Bij het bevestigen van het bericht laat men de duif door een helper vasthouden. Deze omvat de duif met beide handen, met den kop naar zijn lichaam gekeerd, de duimen op den rug en de pootjes tusschen de wijs- en middelvingers. Alvorens met de dressuur te beginnen, legt men het zg. 2e journaal aan, waarin de nummers der duiven met aanduiding van M. of W vermeld zijn. 1) In dit 2e journaal houdt men aanteekening van de windstreken waarin de duiven gewend zijn te vliegen, evenzoo welke afstanden zij reeds doorloopen hebben en den dag waarop, het jaargetijde waarin, zoomede de omstandigheden waaronder zij gevlogen hebben en ten laatste, hoe lang zij er over gevlogen hebben. 1) Datum van geboorte en nummers der ouders zijn, zooals wij reeds zagen, in het le- journaal aaugeteekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 177