782 Zooals wij zagen, kan in den uitvlieg eene electrische geleiding aangelegd worden en geeft het sein dus nauwkeurig het tijdstip van aankomst van de duif aan. Om de duiven te verzenden maakt men gebruik van trans- portkorven, welke door schotten in 4 afdeelingen verdeeld en dooi een gevlochten deksel gesloten zijn. Lucht heeft men door het vlechtwerk heen voldoende, alleen moet men zorg dragen op den bodem wat stroo te leggen. Bij het openen zorge men er voor de korf te zetten in de lichting waai heen de duif moet vertrekken; beginnende duiven late men vooral niet gaan met slecht of duister weder, om hunne eerste pogingen niet noodeloos te verzwaren. De transportkorven kunnen medegevoerd worden per trein, door schepen of luchtballons, doch niet door patrouilles en vooral niet dooi beredenen. "V oor dit laatste vervoer maa.kt men van andere middelen gebruik. Zoo geeft de Duitsche majoor Balier eene beschrijving, hoe in Duitschland ca valei iepatrouilles duiven vervoeren in lederen borst zakken, waarvan één ruiter er 4 bij zich draagt. Een ander draagt een toegeslagen kooitje op zijn rug en de patrouille, bestaande uit een achttal ruiters, begeeft zich op weg naar een zeker punt. De daar inkomende berichten worden onmiddellijk door de dui ven, die inmiddels uitgerust zijn, verzonden. t Zelfde zou men dunkt mij kunnen bereiken met infanterie- en wielrijderspatrouilles. Ten laatste deel ik nog mede, dat de heer Munant te Soera- baja zoo welwillend is geweest mij de uitkomsten te zenden van zijne proeven, die zeer gunstig te noemen zijn. Deze heer liet drie goede paren uit België medebrengen en was weldra in het bezit van eene vlucht van 25 duiven, die reeds getraind werden van af Malang. Met belangstelling zie ik de proeven tegen medio October te gemoet, waarbij de duiven in Solo en Djocja zullen losgelaten worden. C. C. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 178