786 opgevallen, dat de boter in den loop der jaren er op vooruit gegaan was, dat mij de boter in Indië tegenwoordig oneindig beter smaakte dan tien a twaalf jaar geleden. Om nu mijn smaak te controleeren en uit te maken of dit idee soms op fictie berustte, begon ik weder botermonsters te onderzoeken van hier aanwezige ingevoerde boter. Ik vond de volgende getallen Zuurgetal R.M. getal Zuurgetal R. M. getal I 3.09° 30.1 VII 2.15° 30.5 II 6.9° 30.2 VIII 4° 30.4 III 1.66° 29.8 IX 3.45° 31.8 IV q 28.9 X 32. V 2.2° 29.7 XI 7.35° 32.3 VI 4.16° 30.3 XII 2.05° 30.5 De twaalf botermonsters zijn alle goed te noemenII en XI naderen de uiterste grens van het zuurgetal voor goede boterT doch de andere staan er ver vandaan. De vier laatste (IX XII) zijn botersoorten uit Australië. Naar aanleiding van een bericht, indertijd gepubliceerd in een der Indische dagbladen, waarbij werd gewaarschuwd tegen Au- tralische boter, welke boorzuur zoude bevatten, onderzocht ik bovengenoemde botermonsters op dit conserveeringsmiddel en wel met positief resultaat. Boorzuur kon zeer duidelijk worden aangetoond. 1) Uit de bovenstaande cijfers zien wij duidelijk, dat de boter in den loop der jaren er op vooruit gegaan is, wat waarschijn lijk zal toe te schrijven zijn aan de groote concurrentie op dit gebied. Komen wij nu op de gouvernementsboter terug. Yoor het onderzoek koos ik van elke bezending een paar blikken uit, alle van 5 K.G-. Van elk blik nam ik een monster en onderzocht dit op het zuurgetal; het R.M. getal bepaalde ik uit één der monsters van elke bezending. o t-H o CO co 1) Daar boorzuur volstrekt niet onder de onschadelijke stotlen kan gerangschikt wor den, moeten wij het gebruik van Australische boter ontraden, zoolang dit conserveerings middel in Australië voor boter wordt toegepast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 182