790 meerendeel der officieren was niet naar eisch bereden. De ge volgen van dien toestand uitten zich in eene verminderde belang stelling in de paardensport; voorwaar een verschijnsel, dat, vooral bij een korps cavalerieofficieren, tot het nemen van ingrijpende maatregelen noodzaakt. Toen de officieren dan ook in de gelegen heid werden gesteld zich met Australische ponies te remonteeren, kwam in dezen toestand al dadelijk de gewenschte verandering. We bezitten thans weder een in alle opzichten deugdzaam paard. Hindernissen, die vroeger slechts door enkele zeer lichte rui ters (60—65 K.G-.) met een buitengewoon goed paard genomen konden worden, springt thans ieder officier met gemak. ATooral de officieren met een gewicht boven de 65 K.G. hebben belang rijk gewonnen, want voor hen was het enkele jaren geleden een zoeken in den treure om een maar eenigszins geschikt paard te vinden. De afstandsritten en jachtritten te Salatiga leveren het overtuigend bewijs van de goede eigenschappen der Australische ponies. Om de goede eigenschappen uit die paarden te halen—en hierin zit juist het verschil met de Sandelhouts, want deze laatste gin gen onder een licht ruiter die eer passief dan actief reed van zelf—moeten zij gereden worden, d.w.z. een goede africhting moet het mogelijk maken, dat de paarden gehoorzamen aan de rij- kunstige hulpen. Officieren van niet bereden wapens zullen goed doen geen onafgerichte of halfafgerichte Australische ponies te koopen en die te rijden, daarbij rekenende op de gewilligheid en het over het algemeen goedige temperament van deze paarden bij het minste verzet dat zij niet bij machte zijn door doel treffende, krachtige hulpen te keeren, verandert het goedige dier in een steegsch, onwillig paard met kuren. Verschillende in het eskadron goedgaande paarden die werden afgestaan aan officieren niet tot het wapen behoorende werden na korter of langer tijd teruggegeven wegens allerlei vermeende slechte eigen schappen, waarvan evenwel bij het eskadron niets bleek. De ware toedracht was dan ook dat de schuld lag bij de ruiters, die, niet gewend om actief te rijden, zich lieten rijden, het geen wel bij de Sandelhouts ging, maar bij de ponies verkeerd uitloopt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 186