791 Troepenpaarden. Het type. Yan een bepaald type is bij de ponies nog geen sprake; men •vindt er haast evenveel types bij als er paarden zijn. Wel is •waar valt bij de bezendingen van de laatste aankoopen meer •gelijkvormigheid in bouw te bemerken, maar we zijn toch op lange na nog niet waar we wezen moeten. Zooals bekend is, is de pony voor de cavallerie afkomstig uit Nieuw-Zuid Wales. De leverancier stond natuurlijk voor de moeilijkheid, dat hij bij de eerste bezending niet wist, welk type door ons verlangd werd, maar hij had de voorlichting van een officier, die daarvoor naar Australië was gezonden, bovendien is hij sedert herhaaldelijk te Batavia geweest en kan dus nu voldoende op de hoogte geacht worden van hetgeen door ons ten deze verlangd wordt. Kenschet send is wel het feit, dat een deskundig officier, die nog geen ken nis gemaakt had met ons tegenwoordig cavaleriepaard, in den zie kenstal te Batavia eenige dezer paarden in oogenschouw ne mende de opmerking deed hooren, dat hij het wel trof zoo naast elkaar artillerie en cavaleriepaarden te zien van verschillend type. Tableau! toen hem medegedeeld werd, dat die ponies alle cavalerie paarden waren. Niet alleen echter in den bouw maar ook in de hoogtemaat zijn aanmerkelijke verschillen op te merken; naast paarden van 1.37 M. vindt men er van ruim 1.50 M. De maat, oorspronkelijk vastgesteld op 1.37 1.40 M., werd na derhand gebracht op 1.37—1.45 M., ten slotte op 1.40—1.48 M. De maat keuze van 1.371.40 M. is ongetwijfeld een misgreep geweest, want ponies van die grootte zijn schaarsch, en voor een remontepaard zoekt men toch geen paard, dat schaarsch voor komt. Het wapen was in dien tijd echter nog onder voogdij van een niet deskundigen voogd; zoodat zoo'n regeling geen verbazing kan wekken. Nadat de cavalerie de lang gewenschte zelfstandig heid als wapen had verkregen, werd dan ook al spoedig de maat op 1.371.45 M. gebracht. De leverancier wees er op, dat betere paarden dan de tot dusverre geleverde en van het door ons ge wenschte type te bekomen waren in de maat van 1.45—1.50 M. Teneinde een oordeel te kunnen vellen over de deugdzaamheid in verband met de grootte, verdeelde ik de paarden van het eskadron (80) in drie klassen naar gelang van hunne grootte en

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 187