794 de overige bleven staan waar ze door hun ruiters geplaatst wa- ïen, niettegenstaande de aanvallers er niet getrokken sabel luid juichende door heen renden. Het koppelen en weer losmaken gaat even vlug als het over geven en overnemen door paardenhouders. Als terreinpaard staat de ponie bij den Sandelhout niet achter. De vrees, door sommigen wel eens geuit, dat zij niet zoo zouden kunnen klim men en klauteren is gebleken ongegrond te zijn. Meerdaagsehe oefeningen in bergterrein en eenige weken ver blijf te Tjimahi, waar haast dagelijks gemanoeuvreerd werd, gaven mij de gelegenheid de ponies te zien klimmen en dalen. Wat hun bruikbaarheid in modderig terrein betreft, biedt Batavia meer dan menigeen lief is gelegenheid hen ook in dat terrein gade te slaan. Eenmaal in die slappe sawahs geoefend, gaat de pony daar rustig in, hij vermoeit zich minder dan de Sandelhout en zakt niet zoo diep in de modder tengevolge van zijn grooter onder- steuningsvlak. Niet onvermeld mag ik laten, dat sommige paar den wanneer zij in diepe modder bleven steken, geen pogingen aanwendden om er uit te komen, zij moesten dan door de ruiters met fouragestrikken er uitgehaald worden. In zulke omstandig heden doet de taaie energie van de Sandelhouts wonderenzij rusten zelf niet vóór zij er zich uitgewerkt hebben en, is hulp der ruiters noodig, dan werken zij mede; verschillende ponies doen dat niet. Bij het bespreken van de eigenschappen als terreinpaard doet zich vanzelf de vraag voor: hoe is de pony bij het overwinnen van hindernissen? Het antwoord hierop kan kort zijn. Alle soorten van hindernissen worden vlot genomen, de paarden sprin gen met lust en raken niet uit de hand. Het uithoudingsvermogen bij marschen is voldoende. Tot dus verre strekte ik die niet verder uit dan 45 K.M., tempo 10 op 10 met een rust van 30 minuten, terwijl gedurende 3 a 4 stap- tempo's de paarden aan de hand werden geleid. Bij de goede eigenschappen mag zeker ook niet onvermeld blijven, dat de ponies zelden drukkingen vertoonen. Dit is te meer opmerkenswaardig omdat de zadels geconstrueerd zijn voor Sandelhouts met een gemiddelde taille van 3.28 M. en men dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 190