795 allicht zou denken, dat zoo'n zadel niet past op een paard van 1.401.48 M. Hetgeen door mij gedaan wordt om drukkingen zooveel mogelijk te voorkomen, zal hieronder vermeld worden onder het hoofd: „Behandeling." Na deze opsomming van goede eigenschappen komt thans eene bespreking van de minder goede aan de beurt. Om weer met de meest in het oogvallende te beginnen, niet zoozeer omdat die eigenschap veel voorkomt, als wel omdat ze bij de Sandelhouts geheel onbekend was, noem ik het kleven. Indien men de klevers veel alleen laat rijden, waartoe in een eskadron wel altijd gelegenheid bestaat, vermindert die slechte eigenschap gewoonlijk vrij spoedig; enkele paarden zijn echter op dit punt onverbeterlijk. Een stevige karwats geeft soms verrassende resultaten en helpt doorgaans beter dan sporen. Met het kleven gaat meermalen steigeren gepaard, hetgeen gevaarlijk wordt als de ruiter nog niet de handigheid heeft de teugels geheel los te laten en het paard om den hals te grijpen. Bokken komt ook nog al eens voor, doch vele inlandsche ca valeristen blijken op zoo'n bokkend paard goed thuis te zijn. Ik dacht eerst dat die eigenschap gaandeweg vanzelf zou ver minderen, doch een 5-tal paarden moet ik geregeld vóór het uit rukken laten bestijgeneenmaal uitgerukt, heeft men er geen last meer van. Klappen in de ijzers komt vooral in het begin veel voor. Eensdeels draagt de ruiter hiervan de schuld, omdat hij het paard niet genoeg aandrijft, maar anderdeels moet dit ook toegeschreven worden aan den slechten bouw van sommige ponies. Het hiervoren beschreven slechte type klapt altijd in de ijzers, zonder dat daaraan iets te doen is. Slechte voeten en als gevolg daarvan groote moeilijkheden bij het beslag komen veel te veel voor. M.i. dient de commissie van keuring daaraan meer haar aandacht te wijden dan tot dusverre geschied is. Meer uitgebreid zal deze slechte eigenschap der ponies bij het beslag behandeld worden. Een paard met slechte voeten is beslist een slecht troepen paard, omdat het door die eigenschap dikwijls geruitnen tijd aan den dienst onttrokken zal worden. Een Engelsch paardenkooper zeide eens: „koop nooit een Australische pony met slechte voe ten, want dan koopt ge zeker een slecht paardandere slechte

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 191