796 eigenschappen kunnen naderhand nog wel terecht komen." In dit gezegde is veel waarheid gelegen; het is ook mijne onder vinding. Ongetwijfeld is het ziekteprocent van ponies grooter dan van Sandelhouts. Verwondering kan dat niet baren, als we beden ken dat de pony, een kruisingsproduct van westerschen bodem, hier niet thuis hoort en deze dus zeker meer nadeel zal onder vinden van de klimaatsinvloeden dan het inheemsche paard. Kieupelheden komen veel voor, vooral in de kogelgewrichten; spatkreupelheid behoort ook niet tot de uitzonderingen. Ge ringe verwondingen vereischen eene langdurige behandeling, daar de pony over het algemeen slecht heelvleesch heeft. Ver koudheden komen minder voor dan men allicht zou denken, daar entegen wel vrij dikwijls zelfs piepende dampigheid (cornage) en hartgebreken. Bij de keuring voor aankoop zullen dan ook de ademhalings werktuigen en het hart in den vervolge nauwkeurig onderzocht dienen te worden. Als noodwendig gevolg van dit hoogere ziekteprocent ver dient het aanbeveling de vredesformatie van het eskadron die trouwens toch al zeer gering is op te voeren. Het thans aan genomen verliesprocent van 10 bij inheemsche paarden is voor de ponies beslist te laag. Acclimatiseer en. De paarden van de transporten, welke achtereenvolgens uit Salatiga bij het eskadron aankwamen, vertoonden na aan komst, zonder eenige uitzondering, een slechten eetlust. Aan vankelijk werd gemeend dit te moeten toeschrijven aan de spoor- reis, doch toen die eetlust na enkele dagen niet verbeterde en de paarden bovendien opvallend loom waren, spoedig vermoeid bleken en vele verhoogde temperatuur hadden, kwam ik tot de gevolgtrekking dat hier de klimaatsverandering de oorzaak was. Instede van de paarden aan de gewone oefeningen te laten deel nemen (van zware oefeningen was natuurlijk geen sprake) liet ik ze op de zachte wegen in den omtrek van Batavia wat bewe ging geven om na verloop van een lé dagen zeer geleidelijk te beginnen met het op adem brengen. Men kan gerust aannemen dat het een maand duurt alvorens

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 192