798 Djasinain de lichting van Buitenzorg werd tijdens de oefeningen in het gebergte hetzelfde opgemerkt als bij den marsch naar Tjimahi. Bij mijn verblijf te Salatiga in October jl. merkte ik eveneens •op, dat de officierspaarden aldaar bij de veldeskadrons waren nog geen ponies veel opgewekter liepen dan te Batavia. Zeer goed merkbaar was het ook aan onze eigen paarden, nl. dat van den toenmaligen wapenchef en het mijne, die wij van Batavia hadden medegenomen. Ik vertelde aan een der officieren mijne ondervinding met de ponies te Batavia, waarop deze mij mededeelde, dat het ook hem bij gelegenheid van een concours hippique te Semarang was opgevallen, dat zijn paard daar veel minder was dan te Salatiga. Nog een ander teekenend staaltje wil ik mededeelen. Een officiei van het eskadron te Batavia zocht te Salatiga persoon lijk een paard uit en bereed het daar met genoegen. Nauwelijks was het diei te Batavia, of de eetlust was geheel verdwenen, de looplust verminderde sterk, de adem was slecht, zoo zelfs, dat de eigenaar meende zich van dat paard, hetwelk hem om hem onbekende redenen zoo tegengevallen was, te moeten ont doen. Kort daarop werd die officier naar Salatiga overgeplaatst en na een maand schreef hij mij als curiositeit, dat het paard weer geheel in orde was, met lust 6 a 7 K.G. gaba at en dat hij er buitengewoon mede ingenomen was. Met opzet heb ik bij het acclimatiseeren eenigszins lang stil gestaan, omdat voor velen hierin eene waarschuwing gelegen is, zich niet al te spoedig te laten ontmoedigen als zij een pony krijgen die hun niet naar den zin is; veelal zal toch weinig •eetlust, loomheid, slechte adem en weinig uithoudingsvermogen op rekening gesteld moeten worden van het niet gewend zijn aan het klimaat. De ponies, bestemd voor de cavalerie, worden tegenwoordig uitsluitend op 4-jarigen leeftijd gekocht en daarna één jaar bij het remonte-depot te Padalarang opgevoed; ze zijn dus minstens li jaar in Indië alvorens ze bij de veldeskadrons komen. In verband met hetgeen hier boven omtrent den invloed van het klimaat werd medegedeeld, is die maatregel zeer toe te juichen. Wel worden de paarden nu iets duurder, maar op het totaal voor het paardenmateriaal bestede bedrag zal het ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 194