799 slotte toch een bezuiniging blijken; bovendien wordt- het voordeel verkregen, dat daardoor te Padalarang over een oorlogsreserve- beschikt wordt. Hoefbeslag. In het algemeen is de hoef van den Australischen pony min der goed dan van den Sandelhoutdie van laatstgenoemd paard is trouwens ook nagenoeg volmaakt. Als slechte eigenschap dient in de eerste plaats genoemd te worden de inferieure kwaliteit van het hoorn. Yerder zet de voet meer uit dan dat hij afgroeit; verschillende paarden hebben platvoeten of wel een doorgezakte zooi. Zeer veel paarden hebben ringen op de hoeven, hetgeen wijst op belangrijke stoornissen in de digestie. Toen de paarden bij het eskadron kwamen, werden talrijke ijzers verloren en datT niettegenstaande de arbeid gering was en zooveel mogelijk op- zachte wegen plaats had. Bij een nauwkeurig nagaan van do oorzaken bleek al spoedig, dat het meerendeel der ijzers te snai was, zoodat de nagelgaten niet op de wilte lijn uitkwamen. De smid, gewend aan het maken van de kleine ijzers voor do Sandelhouts, had den hoef van de pony niet voldoende bekeken,, want dan zou hij gezien hebben, dat het meerendeel der ponies een dikken hoornwand heeft en dus een ver naar achteren lig gende witte lijn. De ijzers werden breeder gemaakt, de rits kwam op zijn plaats en daardoor de nagelgaten onder de witte lijn. De nagels liet de smid hooger uitkomen en daardoor lag het ijzer dan ook veel vaster. Nu zou men denken dat de bezwaren overwonnen waren, maar ja wel: in drie weken stond de voet aan alle zijden over het ijzer, terwijl hij nog nage noeg niet afgegroeid was. Opnieuw beslaan was niet mogelijk, derhalve ging ik er toe over het overstekende hoorn af te laten raspen, teneinde brokkelen en inscheuren te voorkomen. Het wegraspen kon zonder vrees voor de stevigheid van den hoorn- wand geschieden, omdat de nagels voldoende hoog uitkwamen. Indien het uitzetten van den voet niet al te erg is, kan men zich op die wijze behelpen. Het geven van meer garnituur en het ijzer eenige m.m. bree der maken dan den draagrand moest ik spoedig opgeven, omdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 195