800 vele ponies de hebbelijkheid hebben op stal met de voeten op elkaar te staan, waardoor zij de ijzers afrukken; bovendien strij ken velen zich, zoodat, instede van meer garnituur, de binnen- tak dikwijls voor een goed deel moet worden weggevijld. De paarden met platvoeten en doorgezakte zool worden met zeer breede ijzers beslagen, zoodat een groot deel van de zool ook door het ijzer beschut wordt. Met de hoeven, waarvan het hoorn van inferieure kwaliteit is, blijft het tobben. Zulk hoorn is vezelig en glashard; wan neer de nagels niet bijzonder hoog ingeslagen worden houden deze niet, meermalen barsten zij door den hoornwand heen naar buiten. Aan het te hoog uitkomen van de nagels is weer het nadeel verbonden van te veel nagelgaten, want na 6 a 7 weken is de hoef nog zoo weinig gegroeid, dat de oude en nieuwe nagel gaten dicht bij elkaar vallen en instede van 10 nagelgaten een derde rij gevormd wordt. Bij dergelijke voeten pas ik nu in den laatsten tijd met succes breede zijlippen toe. Die zijlippen beletten eenigermate het over groeien van het hoorn, terwijl de nagels veel minder werk hebben te doen, daar de drie breede lippen het ijzer op zijn plaats houden. De zijnagels worden iet of wat meer naar achteren geplaatst en daarvoor worden dan kleine nagels gebruikt. De stralen zijn als regel goed ontwikkeld en zacht, waardoor de paarden op asphaltwegen goed op de beenen staan. Gedurende den regentijd moet goed gelet worden op rotstraal, want dit komt vrij veel voor. Een behandeling met werk, gedrenkt in blauw water, gedurende den staldienst door de cavaleristen zelf, voldoet goed. Aangezien veel vocht voor de hoeven slecht bleek te zijn, brak ik met de oude gewoonte om na thuiskomst de voeten te laten wasschen. De voeten worden alleen met een hoefkrabber van bamboe uitgehaald en gedurende den middagstaldienst met den rosborstel droog gereinigd. Tweemaal in de week worden hoornwand en zool met vaseline in gevet, terwijl bij het paardenwasschen de hoeven ook deugdelijk met zeep worden gereinigd om de verzuurde vaseline weg te nemen. Bij paarden met langzamen hoorngroei laat ik den kroonrand over een breedte van 2 c.M. kort knippen en insmeren met laurier-olie; ik vind daar meermalen baat bij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 196