803 moet te komen en ook om bij de slechte eters den eetlust wat op te wekken, geef ik thans 2 maal per week een theelepel zout door de gaba. Voor extra krachtvoer werd te Batavia door enkele officieren met goed gevolg 0.5 K.G-. geweekte katjang idjoe per dag bijge voerd. Deze boonsoort bevat een hoog procent eiwit en werkt de goede doorstraling in de hand. Een geringe hoeveelheid is voldoende en het is niet duur. Te Salatiga voerden verschillende officieren instede van gaba, Australischen haver. Over de uitkomsten was men zeer te vre- den, doch m.i. is aan deze voeding het nadeel verbonden, dat men de paarden went aan een niet inheemsch voerbovendien is het een kostbare geschiedenis. Behandeling. Terwijl men door particulieren steeds hoort klagen over huid uitslag bij hun Australische paarden, is het wel opmerkelijk, dat de paarden van het 3e eskadron daarvan nimmer last hebben. Ongetwijfeld moet dit worden toegeschreven aan het zooveel betere onderhoud der militaire paarden. Yele ponies hebben een dunne, gevoelige huid, zoodat zij het poetsen met de oud. model roskam niet verdragende nieuw-model roskam, waar. van er enkele bij het eskadron aanwezig waren, voldoet bij die paarden goed. Instede van de oud-model roskam gebruik ik nu bij gevoelige paarden een wisch van doeq (arenvezel). Aangezien verschillende ponies een sterken haargroei hebben, waardoor zij dikwijls te dik in hun haar zitten, is het noodig ze geregeld te scheren. Bij het paardenwasschen laat ik, behalve staart, manen en hoe- ven, ook den rug goed met zeep wasscnen, om de ligplaats van de deken zoo zuiver mogelijk te houden opgedroogd zweet geeft aanleiding tot drukkingen en de ponies zweeten in een warm klimaat sterk. Verder laat ik bij thuiskomst, als de paarden lang onder den zadel geweest zijn, den rug met beide handen masseeren in de richting van den schoft naar de lendenen, ten einde den bloeds omloop op te wekken, die door den langdurigen druk van het gewicht van den ruiter belemmerd is geworden. Ik vond dit Dl II, 1905. 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 199