812 dab de tirailleurlinie niet kruipende, maar met sprongen voor waarts moet gaan, omdat kruipende wel is waar een kleiner doel wordt gevormd, maar dat dit doel dan ook langer aan het vuur is blootgesteld, en voorts, dat de ondersteuningstroepen niet in den vorm van tirailleurliniën maar op twee gelederen in linie of in colonne moeten volgen. In het M. W. No. 10 van 1898 schrijft generaal von Leszczinski in het artikel „Einige Bemerkungen zu den Artikeln: Taktische Grundsatze der Gegenwart und Bankrott 1): „Alle Befehle vor „Beginn eines Gefechts müssen die moralischen Eigenschaften „der eigenen Truppen und des Gegners in erster Linie in Be- „rechnung ziehen. Die Formen der Truppenverwendung können „nur auf Grund der moralischen Faktoren und der Gefechtslage „gewahlt werden." Al betoogt de schrijver van „Bankrott", dat een aanval over open, vlak terrein onmogelijk is, in den oorlog van 1870/71 kwam het herhaaldelijk voor dat infanterie, door artillerie gesteund, den gedekten vijand over open, vlak terrein aanviel en verdreef. In het gevecht bij Nuits zegt Leszczinsky lagen de Fransche troepen zij aan zij achter den spoordijk; onze artillerie vuurde op die van den vijand en beschoot den dijk; de Baaensche troe pen gingen, trots het heftige vuur, „sprongsgewijze" voorwaarts en vermeesterden den dijk in een gevecht van man tegep man. Hiertegen zal aangevoerd worden, vervolgt hij, dat iets derge lijks met de hedendaagsche magazijnsgeweren niet mogelijk zou zijn; de Franschen echter waren bewapend met Remington- en Spencermagazijnsgeweren. De schrijver van „Bankrott," zegt hij verder, is geen voor stander van het sprongsgewijze voorwaartsgaanik deel zijn opvatting, als het plaats heeft op de wijze als we het dikwijls bij exercitiën en manoeuvres zien. In het gevecht echter zag ik het anders. De vlugheid der beweging wekt den moed op en drijft de weifelenden voorwaarts. Een langzame beweging brengt den troep in verzoeking vroegtijdig te vuren en breekt het élan van den aanval. 1) Hierin wordt betoogd dat de aanval over open, vlak terrein voortaan onmogelijk is geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 208