622 houten stijlen. Door aaneenkoppeling van meerdere tenten is daarvan een harmonicatent te maken.) Bovendien werd nog 100 M. tentdoek ontvangen voor reparatie en het aanbrengen van eventueel noodig gebleken wijzigingen. Aan een com missie te Magelang werden de proefnemingen opgedragen en, toen aldaar geen gunstige resultaten werden bereikt, deze nog maals herhaald te Semarang. De uitslag bleef echter onbevre digend; de aan het licht gekomen bezwaren, die invoering'van dit materieel in den weg stonden, zijn in hoofdzaak de navolgende a. Het gewicht was (door sterke vochtopname in 't tro pisch klimaat?) belangrijk hooger dan volgens opgave verwacht werd. b. De temperatuur in de tenten was zeer hoog; de gesloten tent heeft onvoldoende ventilatie. c. De vorm der tenten maakt, dat bij het plaatsen daarin van brancard-veldbedden of stroozakken een schadelijke ruimte ontstaat en het aantal der te verplegen patiënten naar evenre digheid van het oppervlak klein wordt: ongeveer de helft van het door de Mooy opgegeven aantal. d. De op den grond liggende spanlijnen en de houten pinnen verweeren en vergaan snel, waardoor de tenten spoedig insta biel worden en veel reparatie behoeven. e. De enkele tent geeft voor verpleging van patiënten geen goede beschutting, het doorbranden van de zon maakt een dub bel dak voor dit doel onontbeerlijk. f. De lage tenten en het doorzakken van het doek laten slechts moeilijk een voldoende verpleging en behandeling toe. Neemt men nog in aanmerking, dat voor deze tenten in het algemeen een zeer groot terreinstuk benoodigd is door de ver uitgespannen stormlijnen, dan is het alleszins begrijpelijk waar om het beproefde materieel niet voldeed en gezocht moest wor den naar ander waarbij de opgenoemde gebreken niet zouden voorkomen. De commissie te Semarang stelde, naar de gegevens van den off. v. gez. Dr. van Kerckhoff, een tent samen voor 20 lijders, bestaan de uit een bamboe-geraamte van drie stijlen met een doorloopende nokgording—door middel van tali doek daaraan bevestigd—waar over een bovenzeil geslagen en daarna ter weerszijden vrij uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 20