817 o.m. dat het verstaan der commando's zeer moeilijk wordt, en ook, dat het voorbeeld en de invloed van de aanvoerders grooten- deels verloren gaan. Echter, vervolgt hij „diese Nachtheile mits ten mit im Kauf genommen werden, das psycho-physische Ex periment des Ernstfalles hat im freien und übersichtlichen Ge- „lande gegen die dichten Liniën entschieden." Aan proefne mingen hieromtrent op schietterreinen hecht hij geen waarde omdat de invloeden van het gevecht op het moreel niet nage bootst kunnen worden. Omtrent het sprongsgewijze voorwaartsgaan over open, vlak terrein zegt hij, dat de sprongen kort moeten zijn en in kleine afdeelingen moeten plaatsvinden. „Das Yorspringen müsseaber gedrillt werden, dieser Drill werde uns Yortheile bieten, die uns die anderen Heere nicht „so schneil nachmachen können." Hij wijst er vervolgens op dat „der Drill" alleen niet meer „voldoende is, want: „die gröszere Bedeutung hat die Erziehung „des Mannes dazu, dasz er selbst vorwarts gehen will, dasz „er mit seiner eigenen intellektuellen Auffassung und seinem „eigenen Willen den Kommandos und Befehlen entgegenkom- me." Intusschen had een boekje het licht gezien getiteld „Deutsclren Infanterie-Angriff 1902 nach practischen Erfahrungen auf dem Truppen-Uebungsplatz Döberitz." Uit de practijk voor de practijk geschreven, is het voor com pagnies- en bataljonscommandanten een rijke bron van waarde volle aanwijzingen voor de opleiding en aanvoering van hun troepenanderen, die zich op de hoogte willen stellen van den tegenwoordigen stand der infanterietactiek, na de ervaringen van den Z. Afrikaanschen oorlog, is het een belangrijk en onder houdend geschreven hulpmiddel. Het boekje werd geschreven naar aanleiding van de in dat jaar voor de eerste maal beoefende z.g. „Boerentactiek". Hoewel de schrijver zegt, dat het woord „Boerentactiek" feitelijk misplaatst is, omdat de voorbeelden aangeven niet hoe de Boeren het deden, maar hoe de Engelschen het hadden moeten doen, is de naam toch in zooverre juist, omdat de overal op den voorgrond geplaatste „Wirkung durch Deckung" van de Boeren afgezien is, hoewel door hen hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 213