820 „dat het aantal der getroffen figuren volstrekt niet procentsge- wijze afneemt met de grootte der ruimten tusschen de schijven, „doch dat minder kop-en borstschijven getroffen werden omdat „er minder opgesteld waren, niet omdat de ijlere linie een slech ter doel bood. Hierbij moet vooral nog in aanmerking worden „genomen, dat noch de uitwerking van het vijandelijk vuur, „noch de moreele invloed van de eigen verliezen zich kon doen „gelden". „Zeer beduidend waren de verliezen van de naar voren ver plaatste tirailleurliniën, zoodra deze (voorgesteld door romp schijven) de voorste linie naderden en in de zone kwamen, be- „streken door het vuur op die voorste afdeelingen afgegeven. „De gezamenlijke verliezen overtroffen dan aanmerkelijk de ver biezen geleden door een onmiddellijk ontwikkelde dichte tirail- „leurlinie. Hieruit volgt de noodzakelijkheid om overal waar „de dekking of het nog zwakke vuur van de tegenpartij zulks „toelaat dichte tirailleurliniën zoover mogelijk vooruit te bren- „gen, daar dit later in het gevecht met groote verliezen ge paard gaat. „Op dekkingslooze vlakten en op goed bestreken hellend ter- „rein kan zelfs bij krachtig steunend aitillerievuur de beslissing „slechts ten koste van groote offers verkregen worden, welke „infanterietactiek men ook bij den aanval moge volgen. „Op dergelijk terrein moet de beslissing dan ook niet gezocht „worden; den neventroepen die in dekking biedend terrein onder „gunstiger voorwaarden verkeeren moet dit worden overgelaten. „Snelle inzet van sterke, zoo mogelijk overmachtige krachten, „dichte tirailleurliniën, die voortdurend op sterkte worden ge houden en den tegenstander onmiddellijk flink kunnen aanpak- „ken, onmiddellijk partijtrekken van het vuuroverwicht, door de „troepen in massa vooruit te brengen, zullen evenals vroeger „het eenige middel blijken om afdoende resultaten te bereiken „en de overwinning te verzekeren. „Iiüten wir uns vor der „Selbsttaüschung, dasz wir auch mit geringen Verlusten siegen „können, und halten wir auch in der Schlachtentaktik an dem „Gfrundsatze fest: „Wirkung geht vor Deckung!" Ten slotte moet ik nog melding maken van een deel van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 216