822 „grondbeginsel van ons (Duitsch) infanteriereglement, betreffende „de beteekenis van de vuuruitwerking als de alleen beslissende „faktor in het hedendaagsch infanteriegevecht, in het helderste „licht werd gesteld. Uit de nederlagen der Engelschen te willen „afleiden, dat bij de moderne wapenuitwerking de aanval over „open terrein een onmogelijkheid is, is niet anders dan de ware „oorzaken daarvan te miskennen en een overschatting van de „gevolgen van den oorlog." „Aber über dem Suchen naeh der einen, den Erfolg verbürgen- „den Form hatte man die eigentlichen Ursachen der Miszerfolge „hier wie dort übersehen, und es zeigte sich wieder einmal, dasz „die todte Form an sich keinen Werth besitzt, solange der freie, „sie belebende Geist fehlt; man hatte, wie so oft im Leben, die „Form über das Wesen gestellt. Das moderne Gefecht mit seinen „Wechselfallen und seiner Ungebundenheit kennt aber keine „starre, schematische Formes verlangt in ihrer Anwendung „auch von dem untersten Führer freies, selbstiindiges Denken „auch in den Schwierigsten Lagen." „Het is zeker noodig", vervolgt de schrijver, „reeds bij de vre- „desopleiding naar de meest geschikte gevechtsvormen te zoeken, „die, naar de omstandigheden toegepast, ook bij de uitwerking „der moderne wapenen, in staat stellen een goed resultaat te „bereiken, en die vóór alles de grootste vuuruitwerking mogelijk „maken. In dit opzicht biedt de Boerenoorlog een menigte leer- „rijke voorbeelden, en opent zich hier een terrein voor vrucht baren arbeid; op voorbeeldige wijze is hierbij Oberstleutnant „v. Lindenau voorgegaan." „Bij het zoeken naar vormen bestaat zeker steeds het gevaar, „dat er te groot gewicht aan wordt gehecht, wat licht tot geest- „doodende uiterlijkheden leidt. Wij moeten ons hier," zegt de „schrijver, „de vrijzinnigheid van ons infanteriereglement tot „voorbeeld stellen, dat elke vorm als gerechtvaardigd en „kriegs- „gemasz" erkent, waarbij de eerste eisch van heb hedendaagsche „gevecht de vuuruitwerking tot zijn recht komt. Die Wahl „der Form musz eine solche sein wie sie im Ernstfalle zur Erzie- „lung höchster Waffenwirkung geboten und zur Minderung der „feindlichen gestattet ist." „Een troep, die naar dergelijke grondbeginselen voor het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 218