623 gespannen wordt. Een onderzeil, aan de nokgording opgehangen is op enkele decimeters afstand evenwijdig aan het bovenzeil aangebracht. Door schuiframen wordt voor een voldoende ver lichting gezorgd. De tent heeft een verticale zeildoeken om- wanding van ongeveer 1 M. hoogte. Het geheele dak komt dus hoogei^ van den grond dan bij de zwaluwtent en is bij de be handeling en verpleging niet meer hinderlijk. Deze inrichting komt, wat den vorm betreft, eenigszins over een met de Nederlandsche tenten voor veldhospitaal. De volgende gebreken bleven hier nog bestaan. Bij gesloten tent is ventilatie zoogoed als geheel uitgesloten. Ruimte voor het personeel, fournituren, uitrusting enz. kan slechts ten koste van die voor de lijders worden uitgespaard. De tijd voor het oprichten, minstens 1 uur, is te lang. Bekeerd door de rapporten over bovenbedoelde proeven, ont wierp ik een ander model, waaraan de feilen van het beproefde materieel met of in mindere mate kleven. Na het aanbrengen van enkele wijzigingen - daarin welwillend geholpen door den plaatselijken geniedienst ontstond de sedert door het leger bestuur aangenomen tent voor den geneeskundigen dienst. De hieraan toegevoegde beschrijving (a) en aanwijzingen omtrent het opstellen en de inrichting (c) van de tent met de daarbij behoorende photografle en teekeningen bevatten alle details. Vooral op het volgende wordt de aandacht gevestigd. De ruimte voor de lijders bestemd is gedekt met een door loopend dubbel dak; de waranden waarin de niet voortdu rend bedlegerige lijders zich kunnen ophouden hebben een enkel tentdak; verder dienen zij voor het personeel en tot berging der noodzakelijkste fournituren en uitrusting. Bij zon nig weer kan het warandedak grootendeels worden gedou bleerd door de omwanding naar binnen en naar boven op te slaan. Het behandelend en verplegend personeel kan zijn dienst in de tent rechtop gaande uitoefenen. De beide zeilen van het dub bele tentdak en de omwanding zijn zoodanig onderling verbon den, dat één rij spantouwen daaraan gelijktijdig een juisten stand verzekert. De tijd voor het opstellen wordt hierdoor be langrijk verkort en bedraagt met een ploeg van 8 man na eeni- ge oefening 25 minuten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 21