624 Het tentdoek reikt nergens tot op den grond, zoodat ook bij gesloten tent een ruime toetreding van lucht door een 15 c.M. breede open strook gewaarborgd blijft. Matige regen of wind maakt het geheel sluiten der zijwanden niet noodzakelijk, het 50 c.M. overstekende bovenzeil beschut den op het stalen veld bed 1) liggenden lijder daartegen voldoende; bij zwaren regen zal de van den wind afgekeerde zijde gewoonlijk nog open kun nen blijven. De buitenste ventilatie-opening, oorspronkelijk onbeschermd en over de geheele lengte van het bovenzeil aangebracht, werd later breeder gemaakt en ingekort en van een verstelbaar scherm voorzien, waardoor kan worden voorkomen, dat de zon door de groote ventilatie-opening op het onderzeil brandt of dat er re gen inslaat. Zoowel de binnententruimte als die in het dub bel dak wordt geventileerd. Bovendien laten de bedoelde ope ningen zeer voldoende licht in de tent toe. Yoor het vervoer der tenten op grobaks is de verdeeling in 4 colli voldoende. Door de losse deelen op andere wijze bij een te pakken, kan het aantal colli ook op 5 of 6 worden gebracht, die dan geschikt zijn voor transport door koelies (twee mansvracht). Is de tent nat, dan is het verkieslijk dit aan tal op 8 te brengen. De tent, voor 20 lijders berekend, kan tijdelijk desnoods 32 lijders herbergen, door in den middengang en in elke warande 4 veldbedden bij te plaatsen. Over het vormen van kortere of langere tenten met minder of meer capaciteit geeft de hiernavolgende beschrijving der in richting (c) uitsluitsel, evenals over de aanwending van elk der deelen voor verband- en operatietent. Het terreinstuk door een tent (met warande) ingenomen is klein ten opzichte van het aantal der onder dak gebrachte pa tiënten, de verpleegruimte in de tent naar verhouding groot. Tegenover enkele andere tenten komen deze verhoudingen in het ondervolgend staatje 2) aan het licht. 1) Materieel dat eerst sedert kort hier te lande werd ingevoerd. 2) Deze cijfers zijn bij benadering berekend uit teekeningen en beschikbare opgaven van afmetingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 22