837 teekeningen en enthousiaste beschrijvingen heeft gekregen, maar ik betwijfel of dat kanon voldoet aan de door den heer G. in het I. M. T. 1905 No. 1 blz. 23 gegeven cijfers, nl. gewicht afgelegde stuk 500 kG. projectielgewicht 6 K.G. V0 440 M. Eene beschouwing van de door den heer G. zelf gegeven cijfers leert, dat het op zijn minst genomen onwaarschijnlijk is, dat het ontwerp van den heer G. in de eerste jaren geconstrueerd kan worden. Bij het in 1903 vervaardigde of ontworpen berggeschut van de firma's Krupp, Ehrhardt en Skoda bedraagt het rendement per K.G. van het afgelegde stuk respectievelijk 53.4, 55.2 en 56.8 K.G.M., bij het voorstel van den heer G. wordt dit ongeveer tweemaal zoo veel, nl. 120 K.G.M. Nu is het, mij althans, niet bekend, dat in één jaar tijds de geschutfabricage zóó geweldig is vooruitgegaan, dat in 1904 dubbel zooveel rendement te ver wachten is als in 1903. Het komt mij voor, dat dit een dooddoener is en dat, hoe gaarne de artillerie ook geschut zou wenschen te bezitten dat aan een klein gewicht een groot ballistisch vermogen paart, het ontwerp van den heer Gooszen van de reeks derpractisch uitvoerbare voorstellen geschrapt kan worden. Het verwon dert mij dat de heer G., bij het opmaken der bijlagen B en C. van zijn artikel, niet wantrouwig is geworden omtrent de uit voerbaarheid van zijn voorstel. De andere ontwerpen, die in bijlage C. verzameld werden, dateeren alle van vóór 1903. De ontwerpers hebben echter, zonder uitzondering, een rendement aangenomen, dat in 1903 nog door geen der fabrikanten in de verste verte bereikt werd; het hoogste rendement per K.G. van het afgelegde stuk toch bereikt de firma Skoda met 56.8 K.G.M. De ontwerpers varieeren echter tusschen 69 en 98 K.G.M. In plaats dat de heer G. hierdoor tot voorzichtigheid aangespoord wordt, gaat hij nog een heel eind verder en komt tot 120 K.G.M. Het gevolg is, dat het afgelegde stuk bij het ontwerp van den heer G. veel minder weegt en toch nog grooter ballistisch ver mogen heeft dan het Indische proefveldgeschut, gelijk het onder staande staatje doet zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 233