DE CHIiYEESCHE KRIJGSMACHT. 1) De hedendaagsche strijdmacht van China is te verdeelen in een oud- en een nieuw leger, d.w.z. zij bestaat uit ouderwetsche, echt chineesche troepen en uit troepen op moderne leest geschoeid, die eerst in de laatste jaren in het leven zijn geroepen. Teneinde zich een duidelijk beeld van die strijdmacht te vormen, doet men het best tusschen beide bestanddeelen een scherp onderscheid te maken en elk op zich zelf in beschouwing te nemen. A. Het oude leger. Hiertoe behooren, behalve de Mongoolsche landstorm en de Tibetaansche militie, die hier buiten beschouwing kunnen blijven, de „Mandsjoe- of Baniertroepen" en de „Troepen van het groene vaandel" of „Provinciale troepen." Be Baniertroepenoorspronkelijk afstammelingen van het vroeger invalsleger der Mandsjoeren (begin der 17e eeuw) be lmoren wel is waar tot de kaste der krijgslieden, doch in den loop der tijden hebben zij door vermenging met Mongolen en Chineezen de zuiverheid van ras, en daarmede veel van hun eer tijds zoo krijgshaftig karakter verloren. Zij staan ook heden nog onder de bevelen van de keizerlijke gouverneurs der provinciën. Alhoewel met de opheffing dezer troepen reeds een begin is gemaakt, zal het nog geruimen tijd duren, vooraleer zij geheel verdwenen zullen zijn, zoodat zij voorshands nog niet buiten beschouwing gelaten kunnen worden. Zij zijn ingedeeld in 8 korpsen, waarvan de eerste drie (gele, roode en witte banier), uitsluitend uit Mongolen en Tartaren samengesteld, onder het directe bevel van den keizer heeten te staan; de vijf overige korpsen zijn in naam ter beschikking van de prinsen van het kei zerlijke huis. 1) Bewerkt naar „Das chinesisehe Heerwesen." Beiheft 62 zur Internationalen Revue über die gesamten Armeen und Flotten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 240