850 groot genoeg om een officiersplaats te betalen, werden tot of ficier aangesteld. Lezen noch schrijven werd geëischt, slechts moesten zij bij de examens die in de hoofdsteden der pro vinciën werden afgenomen, eenige practische militaire vaar digheid, uit de oertijden afkomstig, aan den dag leggen bene vens bewijzen van lichaamskracht en handigheid. De examens liepen o.a. over boogschieten te voet en te paard, steenwerpen, sabelschermen zonder tegenstander enz.; theoretische vragen wer den niet gesteld. Was aan het examen voldaan en de benoo- digde som in juiste handen terecht gekomen dan werd men of ficier, later moest men zich voor bevordering nogmaals aan een dergelijk examen onderwerpen dan wel zich te velde onderschei den. Blijkens de onlangs door den Keizer uitgevaardigde edicten en de door het Legerbestuur uitgevaardigde voorschriften zijn de eischen om tot officier te worden benoemd geheel gewijzigd. De adspirant-officier moet van goede familie zijn, goed gebouwd en sterk genoeg om bestand te zijn tegen groote vermoeienissen; hij moet zooveel zelbeheersching bezitten, dat hij de grootste ontberingen die de oorlog met zich brengt zonder morren ver draagt en zijnen ondergeschikten ten allen tijde een goed voor beeld geeft. Het is niet noodig dat hij als mindere in de gele deren gediend heeft; voor de toelating tot een der hierna te noe men militaire scholen worden bovenstaande eigenschappen even zeer vereischt. In elke provincie, behalve in Kwangsi, Kansu en Honan, bestaat thans een militaire school voor de opleiding tot officierhet gezamenlijk aantal leerlingen dier scholen bedroeg in het begin van dit jaar 3344. Tot toelating wordt van den adspirant, behalve de bovenge noemde eigenschappen, alleen eenige vaardigheid in lezen en schrij ven geëischt; een leeftijdsgrens is niet gesteld, zoodat naast jonge lieden van 16 jaar ook mannen van 46 en ouder het onder wijs volgen. Volgens de bepalingen duurt de cursus vier jaar, hieraan wordt echter niet streng de hand gehoudenenkele leer lingen toch bezoeken 8 jaar de school, anderen worden reeds na 1 jaar tot het eindexamen toegelaten. Leeraren en instructeurs zijn bijna uitsluitend Japanners, alleen aan de scholen te Wuchang, Nanking en Tsinanfu zijn respectieve-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 246